Web Analytics
More
  Reklāma

  Tilde un Avatar izveido EstLat tulkotāju — pirmo mašīntulkošanas rīku igauņu un latviešu valodai

  Jaunākie raksti

  Š.g. 27. aprīlī valodu tehnoloģiju uzņēmums “Tilde” un Igaunijas tulkošanas aģentūra “Avatar” svinīgā tiešsaistes pasākumā laida klajā EstLat tulkotāju — pirmo mākonī izvietoto mašīntulkošanas rīku igauņu un latviešu valodai, lai abu valstu iedzīvotājiem, uzņēmumiem un organizācijām būtu uzticams un mūsdienīgs automatizētās tulkošanas rīks.

  Atklājot pasākumu, Latvijas Valsts prezidenta padomniece informatīvās telpas un digitālās politikas jautājumos Ieva Ilvesa norādīja: “Ir skaidrs, ka tehnoloģijas spēj ietekmēt globālos procesus, taču man ir prieks, ka tās atstāj pozitīvu ietekmi arī lokāli. Paldies, abu valstu komandām, kas darbojās pie tehnoloģiju izstrādes un apmācīja mašīntulku, neizmantojot trešo valodu. Aicinu visus, kam ir privātas vai biznesa saites abās valstīs izmēģināt un pielietot šo rīku, lai padarītu savu biznesu konkurētspējīgāku un privātās attiecības personīgākas. Mašīntulkošanas rīks ir palīgs mūsu cilvēkiem, lai varam mācīties viens no otra, saites kļūtu vēl ciešākas un draudzīgākas, un mūsu reģions spēcīgāks!”

  ReklāmaAdvertisement

  EstLat publiski pieejamā tulkošanas platforma sniedz lietotājiem iespēju saņemt automatizētus tulkojumus, piekļūt pirmajai digitālajai igauņu-latviešu, latviešu-igauņu vārdnīcai, meklēt terminus lielākajā Eiropas terminoloģijas krātuvē un pasūtīt profesionālu tulkotāju veiktus tulkojumus tikai ar vienu pogas klikšķi, savukārt reģistrētie lietotāji var izmantot arī datorizēto tulkošanas palīgu, kas ļauj viegli rediģēt tulkojumus, izmantojot personalizētu tulkošanas atmiņu.

  “Ideja par EstLat tulkotāju radās kā atbilde uz nepieciešamību uzlabot saziņu starp abiem ģeogrāfiski tuvajiem tirdzniecības partneriem. Līdz šim automatizētiem tulkojumiem starp nelielām un strukturāli sarežģītām valodām, kā igauņu un latviešu valoda, tika izmantota trešā valoda. Tas nozīmē, ka teksts vispirms tika iztulkots no igauņu valodas angļu valodā un tikai pēc tam pārtulkots latviešu valodā. Tomēr šādi tulkojumi pārrobežu saziņā nav uzticami. Tāpēc mēs izveidojām EstLat. Tā ir pirmā mašīntulkošanas sistēma, kas tulko tieši no igauņu uz latviešu valodu un pretēji, nodrošinot precīzu un labskanīgu tulkojumu,” stāsta Tildes mašīntulkošanas vadītājs Artūrs Vasiļevskis

  “Iespēja saņemt kvalitatīvus automatizētus tulkojumus palīdzēs stiprināt Igaunijas un Latvijas uzņēmēju, politiķu un visas sabiedrības attiecības. Tāpat šis notikums sniegs labumu plašākā mērogā un nodrošinās igauņu un latviešu valodas digitālo atbilstību, kā arī stiprinās šo mazo Eiropas valodu lietošanu digitālajā ērā,” saka tulkošanas uzņēmuma “Avatar” vadītāja Marija Randa (Maria Rand).

  Uzņēmumi un sabiedriskā sektora iestādes šo tulkošanas platformu var integrēt savā vidē, pievienot papildu valodas un nodrošināt tulkošanu tīmekļa vietnē (izveidot daudzvalodu tīmekļa vietni), lai informācijas plūsma būtu pieejama vairākās valodās. Piemēram, uzņēmumam Tilde ir gatavas tulkošanas sistēmas vairāk nekā 50 valodās, kā arī pielāgotas tulkošanas sistēmas un integrācijas, kuras var piemērot konkrētām klienta vajadzībām.

  Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis pasākumā norādīja, ka, dzīvojot un strādājot pierobežā, valodas barjera sagādā neērtības gan sadzīves, gan darba jautājumu risināšanā, jo notikumi vienā robežas pusē nereti ietekmē dzīvi otrā valstī: “Līdz šim esam izmantojuši citus tulkošanas rīkus un bieži esam bijuši nepatīkami pārsteigti par acīmredzami neprecīzo tulkojumu. Jaunais rīks būs milzīgs atbalsts novada domes darbā, un plānojam to integrēt arī pašvaldības mājaslapā.”

  Tulkošanas programmas apmācībai ir izmantoti aptuveni 24 miljoni teikumu

  Neironu mašīntulkošanas pamatā ir mašīnu dziļā mācīšanās, kurā tiek izmantots ļoti daudz cilvēka tulkotu tekstu. “Tildes” speciālisti apmācīja latviešu un igauņu valodas programmas, izmantojot gandrīz 24 miljonus teikumu, ko apjoma ziņā var salīdzināt ar 6,238 Harija Potera grāmatām. Piemēram, programma zina, kā pareizi tulkot tādus sarežģītus vārdus kā igauņu “ühisrahastus” ( latv. – kolektīvais finansējums) vai latviešu “šaursliežu dzelzceļš” u.tml.

  EstLat palīdzēs igauņu un latviešu uzņēmumiem un sabiedriskajām iestādēm sazināties ar saviem pārrobežu partneriem. Piemēram, EstLat noderēs pārrobežu uzņēmējdarbībai, komunikācijas uzlabošanai, likumu izmaiņu uzraudzībai, produktu un pakalpojumu aprakstu tulkošanai un nevainojamai daudzvalodu informācijas piekļuvei un apmaiņai. Jaunās latviešu un igauņu valodas mašīntulkošanas sistēmas ir pieejamas arī Tildes birojā un publiskajā translate.tilde.com platformā.

  Projekts ir tapis saskaņā ar Eiropas teritoriālās sadarbības (plašāk pazīstama kā Interreg) mērķi, un tā nolūks ir stiprināt uzņēmumu sadarbību abpus Igaunijas un Latvijas robežām.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  0 komentāri
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Reklāma