web analytics

Ķīna aicina pāriet uz globālu ceļošanas sistēmu, kuras pamatā ir QR kodi

Jaunākie raksti

Uzņēmējus aicina 10 dienās ekspertu vadībā izveidot interneta veikalus

No 28. janvāra līdz 8. februārim Kurzemes Biznesa inkubators sadarbībā ar Digitālo mārketinga fabriku un Mozello mājas lapu izstrādes...

Kursors.lv kopā ar Citadeli informēs par fintech jaunumiem

Ar prieku paziņoju, ka Kursors.lv uzsāk sadarbību ar Citadeles banku un visa gada garumā kopā informēsim par svarīgo finanšu...

Saruna ar Mārtiņu Bērziņu par Covid-19 ietekmi uz finanšu tehnoloģiju attīstību

Domāju, ka tikai retais spēja paredzēt, kāds tieši izvērtīsies 2020. gads un kā sākontēji tālajā Ķīnā radies COVID-19 vīruss...

Star FM “Zoopastas” tehnoloģiju rubrika #401 (21.01.2021)

21. janvāra radio Star FM rīta programmas Zoopasta tehnoloģiju rubrikas ieraksts. Kā klausīties Star FM tehnoloģiju ziņas? Katru ceturtdienu uzreiz...

Microsoft sadarbosies ar General Motors un investē autonomās braukšanas uzņēmumā Cruise

Tehnoloģiju uzņēmums Microsoft noslēdzis ilgtermiņa sadarbību ar autobūves uzņēmumiem General Motors, Honda un vēl citiem, lai investētu vairāk nekā...

Iepriekšējā nedēļas nogalē attālināti norisinājās G20 samits, kurā šoreiz fokuss tika likts uz Covid-19. Šajā sakarā Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins nāca klajā ar aicinājumu izveidot “globālu mehānismu”, kas ar QR kodu palīdzību dotu iespēju atsākt starptautisko ceļošanu.

Sji Dzjiņpins norādīja, ka QR kodi palīdzētu ātrāk identificēt ceļotājus un noteikt to veselības stāvokli. Konkrētāk, pēc šiem kodiem, pamatojoties uz nukleīnskābju testa rezultātiem, varas iestādes varētu noskaidrot, vai cilvēkam ir vai nav Covid-19. Tikmēr cilvēktiesību aizstāvji brīdina, ka šāda pieeja varētu veicināt plašāku politisko uzraudzību, kā arī atsevišķu sabiedrības grupu atstumtību.

Tikmēr pašā Ķīnā QR kodi tiek plaši izmantoti kopš februāra, lai palīdzētu ierobežot Covid-19 izplatību. Automātiski ģenerēts QR kods jau piešķirts ikvienam Ķīnas pilsonim, un tas kalpo kā veselības stāvokļa rādītājs. Šie kodi, kurus iespējams nolasīt ar mobilo ierīci, iezīmējas dažādās krāsās atkarībā no tā, kāds ir cilvēka veselības stāvoklis. Zaļš kods ļauj brīvi ceļot, savukārt oranžs vai sarkans norāda, ka cilvēkam nepieciešams karantīnā uzturēties līdz divām nedēļām.

QR kodi atšķirīgās valstīs tiek izmantoti citādāk, taču tieši Covid-19 laikā to pielietojums ir stipri dažādojies. Piemēram, Singapūras un Austrālijas iedzīvotāji šos kodus izmanto, lai reģistrētu savu apmeklējumu tirdzniecības centros, restorānos, darba vietās un citviet. Šādi iespējams vieglāk izsekot Covid-19 izplatībai.

AvotsBBC

13 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
13 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments
1034

Pfffff…..kāda no tā jēga? Pilnīgi vesels cilvēks iekāpj izbrauc no mājas un pēc vairākām lidostām un lidmašīnām viesnīcā iečekojas jau inficējies. Ko tieši QR kods šeit atrisina? Kamēr identificēs, kamēr atsekos….pārnese jau notiek.

Vienīgais, kas patīk – QR kodi, ko Ķīnā izmanto arī maksājumiem. Tā pati biļete ar QR kodu darbojas pilnīgi jebkurā telefonā un tas ir tas, uz ko jāiet, nevis jāmēģina aptvert vairāku veidu elektroniskos maksājumus, kas nedarbojas bez noteikta čipa (piem. NFC) telefonā.

Vika

Interesanti, ka šāda tipa Kursora rakstos par ĶTR tehnoloģijām nav norādes uz potenciālajiem riskiem, kas rodas, izmantojot ĶKP tehnoloģijas kā Ķīnā, tā ārvalstīs. QR kodi, digitālā valūta, 5G ir skaisti, bet, ja tas nozīmē atbalsta sniegšanu “technologically-backed” autoritātismam, tad varbūt vajadzētu padomāt divreiz.

Kristaps Skutelis

Kā tad nav, ka ir: “Tikmēr cilvēktiesību aizstāvji brīdina, ka šāda pieeja varētu veicināt plašāku politisko uzraudzību, kā arī atsevišķu sabiedrības grupu atstumtību.”?

Last edited 1 month ago by Kristaps Skutelis
Jānis

Baidos, ka tā saucamie cilvēktiesību aizstāvji paši ir tikai personas, bet uz personām cilvēktiesības neattiecas…

Vika

Paldies par atbildi! Bet tas, ko vēlējos teikt, ir ka riski skar ne tikai cilvēktiesību jomu, lai neteiktu vairāk.

Kristaps Skutelis

Protams, visa dzīve sastāv no vieniem riskiem.

Jānis

Lūk jums pirmais aicinājums ieviest globāli Bībelē pieminēto “zvēra zīmi”. Pagaidām gan ne uz cilvēka paša, bet tad jau ilgi vairs nebūs jāgaida. Visi jau sen aizmirsuši to Nirnbergas tiesas sprieduma sadaļu, kurā noteikts, ka cilvēkam piešķirt numuru un ar to apzīmogot ir noziegums pret cilvēci. Kaut gan, kāds gan sakars personai ar cilvēku, da nekāds, bet apkārt mums, ar retiem izņēmumiem, ir tikai personas.

Krotow

Vai personas kods vai sociālā dienesta numurs citur nav piešķirts numurs? Nu labi, var jau arī likvidēt uzvārdus un atsaukties uz “Jāni no Valmieras” :)

Reinis Rozitis

> Vai personas kods vai sociālā dienesta numurs citur nav piešķirts numurs? Ir, bet tie vismaz “mētājas” pa dažādām sistēmām, no kurām kaut ko izkasīt vismaz kaut kā nebūt ierobežo valsts/savienības individuāla politika (cik nu iespējams) pretēji tam, ka cilvēka identifikators ir globāls un tad to var izsekot jebkur/jebkam. Līdzšinējā pieredze gan liek domāt, ka agrāk vai vēlāk to “cēlu mērķu” labad ieviesīs, bet tad atkal notiks kaut kas dēļ kā tas tiks atcelts – mazākā mērogā šādu epopeju var piemēram redzēt ar ASV biometriskajām (sejas) atpazīšanas sistēmām. Dažādu lielizmēra kompaniju (tai skaitā arī valsts iestāžu) drošības incidenti arī nerada… Read more »

Kafs Bucs

Ķīnieši jau nu grib gan popularizēt savu totalitārismu un kārdinat ar to citus priekšnieķeļus. Kuriem nav nekas pretī paverdzināt tos, kurus ir iespējams.
Bet brīvība svarīgāka par štrunta c-19.
Sen jau vīrusa kaitējums ir daudz mazāks par “cīņas pret vīrusu” nodarīto kaitējumu.

Kristaps Skutelis

O, Gobzemes avs pieklīdusi :)

Kafs Bucs

Nejauši gugle izmeta lapu..:)
Bet Gobzems ir kārtīgs puika.

Kafs Bucs

Kur esam nonākuši – viens Ķīnas totalitārā komunistu režīma priekšsēdētājs mācīs pārejai pasaulei kā dzīvot un ceļot.:(

Reklāma
Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: