Mūsdienās jaunieši ne tikai seko līdzi slavenu video blogeru jeb vlogeru dienasgrāmatām, bet veido arī paši savus vlogus. Lai sāktu to darīt, šodien pietiek ar viedtālruni un nelielu papildaprīkojumu. Ja šī nodarbe iepatīkas un padodas – publicētie sižeti gūst ievērību –, var sākt domāt par nopietnāku tehniku, atzīst video blogeris Kristaps Graufelds (JORET).

“Modernajiem viedtālruņiem ir ļoti labas kameras, līdz ar to cilvēks var notestēt, cik lielā mērā interese par viņa uzfilmēto video ierakstu saglabājas pēc pirmajiem izveidotajiem sižetiem, neveicot papildu investīcijas profesionālas aparatūras iegādē,” pieredzē dalās Kristaps. Jaunietis savu “Youtube” video blogu sāka veidot 11 gadu vecumā, kad pašmācības ceļā bija apguvis video filmēšanas un apstrādes pamatprincipus. Četru gadu laikā viņa sekotāju skaits ir sasniedzis 20 000.

Savukārt mobilo sakaru operatora BITE tehnoloģiju eksperts Dainis Dembovskis uzsver, ka viedtālruņu aksesuāri, tostarp tie, kas nepieciešami vlogošanai, ir kompakti. Tos var viegli paņemt līdz, ielikt somā vai kabatā, tādējādi vlogu var veidot jebkurā brīdī, kad rodas iedvesma.

Abi eksperti ir pārliecināti: lai veidotu kvalitatīvus vlogus, nepieciešami vien četri mobilie aksesuāri.

Ārējais mikrofons

Veidojot vloga ierakstu, būtiska nozīme ir skaņas (audio) kvalitātei. Viedtālruņos iebūvētie mikrofoni to var nodrošināt vien tad, ja runātājs atrodas ļoti tuvu ierīcei. Turklāt tie uztver apkārtnes trokšņus. Tādēļ BITES eksperts iesaka vlogošanai izvēlēties ārējos mikrofonus.

Tirgū ir pieejami divu veidu ārējie mikrofoni. Stobrveida mikrofoni, piemēram, “RØDE VideoMic Me” stiprinās pie mobilās ierīces. Tie uztver skaņu sev priekšā, vienlaikus slāpējot troksni no sāniem un aizmugures, tāpēc ir vairāk piemēroti filmēšanai kustībā. Savukārt tā dēvētie “klipši” stiprinās pie apģērba, tāpēc piemēroti situācijās, kad runātājs aktīvi pārvietojas.

Gan stobrveida mikrofoni, gan “klipši” pieejami dažādās cenu kategorijās, sākot ar pavism lētiem un beidzot ar vairākus simtus vērtiem. Eksperti gan norāda: lai arī vlogošanai dārga aparatūra nav nepieciešama, runājot par mikrofoniem, cenai ir nozīme! Proti, jo dārgāks mikrofons, jo tīrāku un kvalitatīvāku skaņas ierakstu tas nodrošina.

Trīsasu stabilizators

Lai video “neraustītos” un attēls būtu ass, viedtālrunim filmēšanas laikā jābūt stabilam. Kaut arī daudzos “premium” klases viedtālruņos ir iebūvēts stabilizators, kas samazina “drebošu roku” efektu, kvalitatīva video uzņemšanai ieteicams izmantot trīsasu stabilizatoru. Tas ļauj saglabāt telefonu statisku neatkarīgi no tā, kā kustini roku, kurā turi ierīci.

“Ja filmē pats sevi, savu monologu, pilnīgi pietiek arī parasto statīvu vai pat selfijkātu. Taču, ja vēlies uzņemt video kustībā, bez laba stabilizatora neiztikt,” uzsver Demobvskis.

Viņš iesaka izmēģināt trīsasu stabilizatorus “Zhiyun Smooth III” un “DJI Osmo mobile”. Tos var vadīt ar kursorsviru vai izmantojot īpašu mobilo aplikāciju, kas ļauj iestatīt arī piemērotāko filmēšanas režīmu.

Papildu apgaismojums

Apgaismojums ne tikai izgaismo telpu, priekšmetus un cilvēkus, bet arī palīdz radīt noskaņu, tādēļ ir vērts eksperimentēt ar gaismas avotiem. Tā, ja filmēšana notiek dabā, fonam var izmantot, piemēram, krītošus saules starus vai atspulgus. Savukārt, filmējot telpās, ir vērts padomāt par video kvalitāti un izmantot papildu apgaismojumu.

Kristaps stāsta, ka ir vlogeri, kuri, filmējot telpā, veiksmīgi spēj izmantot pat parastu galda lampu. Tomēr daudz praktiskākas ir video filmēšanai paredzētās portatīvās LED ierīces, piemēram, “Bower” LED gaismas.

Portatīvais lādētājs

Video, īpaši tiešraides, filmēšana, krietni patukšo viedierīces akumulatoru. Tādēļ, ja plānota filmēšana ārpus telpām, portatīvais lādētājs, piemēram, “Celly SOTTILE 4000 mAh” ir teju obligāts darba aksesuārs.

Šādu lādētāju piedāvājums tirgū ir ļoti plašs. Kā izvēlēties labāko? Eksperti ir vienisprātis – viens no svarīgākajiem kritērijiem portatīvā lādētāja izvēlē ir tā ietilpība.

Piemēram, ar portatīvo lādētāju, kura ietilpība ir 4000 mAh, ierīces akumulatoru var uzlādēt vidēji vienu līdz trīs reizes. Savukārt lādētājs ar ietilpību 10 000 mAh var nodrošināt trīs kārtīgas uzlādes pat gana ietilpīgam viedtālruņa akumulatoram.

Lai gan video tehniskajai kvalitātei – skaņai, asumam – ir būtiska nozīme, ne mazāk svarīgs ir stāsta saturs un kadra kompozīcija. Ja komentēsi aktuālos notikumus, vienkārši sēžot krēslā pie galda, skatītājiem kadra kompozīcija, visticamāk, šķitīs garlaicīga. Tāpēc pievērs uzmanību fonam – izdomā kādu radošu aktivitāti vai izmanto interesantu sienas noformējumu, kas piesaistīs uzmanību.

“Ja radusies interese par vlogošanu, nevajag daudz domāt, ar ko labāk sākt – ir vienkārši jāfilmē tas, kas pašam patīk un varētu ieinteresēt citus! Vlogošanas burvība slēpjas faktā, ka darot lietas, kas tev pašam patīk, var iemācīties ļoti daudz ko tādu, ko nav iespējams apgūt skolā. Un, galu galā, tavus video skatās cilvēki, kas tevi atbalsta “laikojot”, komentējot un daloties ar to sociālajos tīklos. Tāpēc, ja mērķtiecīgi iesi uz priekšu, ar laiku auditorija tikai paplašināsies,” ir pārliecināts Kristaps.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
9 Comments
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Jānis Rozenšteins

Piemēram, ar portatīvo lādētāju, kura ietilpība ir 4000 mAh, ierīces akumulatoru var uzlādēt vidēji vienu līdz trīs reizes. Savukārt lādētājs ar ietilpību 10 000 mAh var nodrošināt trīs kārtīgas uzlādes pat gana ietilpīgam viedtālruņa akumulatoram. Drīkst pajautāt ko eksperti pīpēja vai redaktors neuzrakstīja, kad rakstīja šo? 4000mAh portatīvais lādētājs nepietiku manam viedtālrunim vienai uzlādes reizei, kur nu vēl 3, Gana ietilpīgs akumulators viedtālrunī ir, piemēram, Huawei P20 Pro/Mate 10 Pro/Mate 9 vai Samsung Note 9. Tiem visiem ir 4000mAh, bet ar 10 000 mAh lādētāju uzlādēt izdosies labi ja 2 reizes, ņemot vērā enerģijas zudumus uzlādes procesā. Ja runa būtu… Read more »

Kristaps Skutelis

Kāds Huawei P20 Pro/Mate 10 Pro/Mate 9 vai Samsung Galaxy Note9? Tas ir raksts par vlogeriem, kas tipiski ir bērni un tīņi. No kurienes viņiem tik dārgi telefoni? :)

Noris

Un kā ar Xiaomi? Man vecam Redmi Note 4 ir 4000mAh. Nevarētu teikt, ka maksā vairāk kā “pirmklasnieku” telefoni. Tepat kursors.lv attiecīgajā skolēnu telefonu apskatā bija stipri dārgāki

Kristaps Skutelis

Tas ir viens no retiem izņēmumiem nevis norma :) Bet kopumā, jā, good point, pa retam mēdz gadīties arī telefoni ar lielākām baterijām un tad ar mazo powerbanku nepietiks.

Noris

Bija pašam situācija Ar kolēģiem bijām izbraukuši. Vienam no kolēģiem sēdās nost ja nemaldos Galaxy S7, vai S8. Otrs kolēģis piedāvāja 2000mAh powerbanku :) Tikmēr es sēžu blakus ar x2 iebūvētu akumulatoru. Ar to gribu teikt, ka zem 10K mAh bankas ir morāli novecojušas.

Kristaps Skutelis

Dažos gadījumos jā. Nu nav 4000 mAh baterijas telefonos norma, nav.

KKTK

Kāds tic ķīniešu 10KmAh uzrakstiem? Gan jau tie paši Kristapa pieminētie 4000mAh vien ir :D

Jānis Rozenšteins

Šie bija piemērs, jo ir telefoni ar lielas ietilpības akumulatoru. Lētais gals Xiaomi Redmi Note 4 arī ir 4000mAh aķis. Da kaut vai 2800mAh, bet šeit solītās uzlādes reizes ir muļķības. Un ja jau nevar telefonu ar labu priekšējo kameru atļauties, tad papildus gaismas, mikrofonu un 3 asu stabilizatoru noteikti varēs. Uztaisi lūdzu salīdzinošo rakstu par vlogošanu – lētais gals, tas pats Redmi Note4 ar 3 asu stabilizatoru pret līdzīgas cenas (Xiaomi+ stabilizators) telefonu uz lēta selfie puļķa. Kuram būs labāki vloga video??!!

As

Tam,kuram būs skatāms saturs!;)