Nesagaidot jauno 2023. gadu, uz citiem izpētes laukiem devies NASA Marsa robots “InSight”. Par to robots pats paziņoja, 19. decembrī nosūtot uz Zemi pēdējo savu uzņemto Marsa virsmas attēlu un atzīmējot, ka viņa četrus gadus ilgais darbs uz Sarkanās planētas bijis gan produktīvs, gan mierīgs, bet nu, visticamāk, beidzies.
My power’s really low, so this may be the last image I can send. Don’t worry about me though: my time here has been both productive and serene. If I can keep talking to my mission team, I will – but I’ll be signing off here soon. Thanks for staying with me. pic.twitter.com/wkYKww15kQ
— NASA InSight (@NASAInSight) December 19, 2022
Lai varētu darboties, robotam enerģiju sniedza saule. Taču šo četru gadu laikā uz saules paneļiem nepārtraukti krājās Marsa putekļi, kuru slānis nu kļuva tik biezs, ka vairs nav iespējams iegūt saules enerģiju, uzlādēties un darboties.
“InSight” Marsa virsmai pieskārās 2018. gada 26. novembrī ar mērķi izpētīt šīs planētas garozu, mantiju un kodolu. Robots ar seismometra palīdzību apkopoja datus par zemestrīcēm uz Marsa un palīdzēja NASA zinātniekiem iegūt skaidrāku priekšstatu par planētas iekšējo struktūru. “InSight” sniedza datus par kopumā vairāk nekā 500 zemestrīcēm un vismaz vienu meteoroīda triecienu. No šiem datiem pētnieki secināja, ka Marsa kodols ir apmēram uz pusi mazāks nekā Zemes un, iespējams, sastāv no vieglākiem elementiem nekā iepriekš domāts.
R.i.p little fella..
Kaut kāds savāds bungu komplekts bildē… ;)
Jocīgi, ka līdz šim nav atrisināta problēma, kā notīrīt saules baterijas
ar Marsu viss ir uz robežas — no cik zinātniskiem eksperimentiem tu esi gatavs atteikties, lai pieliktu ~50 kg smagu saules paneļu tīrīšanas mehānismu. 5? 10?
ja zonde tāpat strādās vismaz 3 gadus, tad labāk lai vairāk dažādus datus savāc.
Gan jau ka elektronika arī nav mūžiga, baterijas kalpo tik pat ilgi cik viss parējais.
tā gluži nav, lielākoties kosmoaparāti “mirst” no enerģijas trūkuma.
Aizgaja ka ists samurajs.