Reklāma

RTU zinātnieks sadarbībā ar Latvijas uzņēmumu rada dzesēšanas sistēmu, ko CERN izmantos savā eksperimentālajā darbā

Jaunākie raksti

Piedalies konkursā un laimē QNAP TS-130 NAS

Tikko noslēdzām iepriekšējo konkursu un jau klāt nākamais! Šoreiz balvā mājas lietotājiem piemērotais QNAP TS-130 NAS. Tā ir klusa...

Baumo, ka Apple joprojām ir plāni bezvadu uzlādes risinājumiem

Apple par savu bezvadu lādētāju runas sāka jau 2017. gadā, tomēr paredzētā realizācija 2019. gadā tika atcelta. Kas bija...

Toyota sadarbosies ar BYD, lai radītu plašākām masām pieejamu elektroauto

Japāņu autoražotājs Toyota uzsācis sadarbību ar ķīniešu uzņēmumu BYD, lai radītu plašākām masām pieejamu elektroauto. Kā vēsta ziņu aģentūra Reuters,...

74% Latvijas autovadītāju sociālo mediju lietošanu pie stūres uztver kā vislielāko risku

Latvijā vairums jeb 74% autovadītāju ir pārliecināti, ka riskantākā rīcība, vadot automašīnu, ir sociālo mediju patēriņš. Savukārt gandrīz puse...

Huawei nākamgad sola Eiropā piedāvāt HarmonyOS ar Mate un Mate X viedtālruņiem

Huawei paziņojis, ka jau 2022. gadā pie klientiem Eiropā nonāks Mate un Mate X viedtālruņi ar uzstādītu HarmonyOS. Mate...

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieks Guntis Pikurs ir uzprojektējis daļu no dzesēšanas kontūra, ko izmantos vienā no svarīgākajiem Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) eksperimentiem. Iespējams, šo produktu arī ražos Latvijā, jo tā prototips tika izgatavots Latvijas uzņēmumā «Allatherm», kurš varētu kļūt par vienu no pirmajiem Latvijas uzņēmumiem, kas ar CERN noslēgs līgumu par produktu ražošanu. RTU un «Allatherm» sadarbības rezultāts var izrādīties veiksmīgs piemērs, kad ieguvumu no Latvijas dalības CERN gūst gan zinātnieki, gan uzņēmēji.

CERN viens no svarīgākajiem ir CMS eksperiments, kura mērķis ir atklāt jaunus fizikas fenomenus, un šajā eksperimentā strādā arī Latvijas zinātnieki – inženieri un fiziķi. RTU Augstas enerģijas daļiņu un paātrinātāju tehnoloģiju centra pētnieka Gunta Pikura uzdevums bija izstrādāt dzesēšanas kontūra sistēmu – manifoldu dzesēšanas gāzes sadalei un sagatavošanai pirms iztvaicēšanas loka.

Tas nepieciešams detektoram, kur elementārdaļiņas saduras ar ļoti augstu enerģiju un kur, izmantojot kristālus, tiek veikti augstas precizitātes telpiskie un laika mērījumi. Kristāli un to kontrolei lietotā elektronika uzkarst, tāpēc šī detektora sistēma jāatdzesē, izmantojot CO2, kas tiek saspiesta un iztvaicēta caur dzesēšanas loku.

«Kad eksperiments ir sācies, tad divus gadus vai pat ilgāk neviens netiek klāt pie dzesēšanas loka un nevar to saremontēt, tāpēc šeit ir jābūt ļoti augstai kvalitātei un pārbaudei, lai defekti neizjauktu eksperimentu,» G. Pikurs skaidro nepieciešamību izstrādāt augstas kvalitātes detaļas, kas paredzētas detektoram.

Nav daudz uzņēmumu, kas šādas detaļas spēj izgatavot. Uzņēmums «Allatherm», kurš izgatavo divu fāzu dzesēšanas sistēmas, ir Baltijā vienīgais, kas uzņēmās ražot CERN nepieciešamo manifoldu, jo specializējas ļoti maza diametra – līdz 0,5 mm – dzesēšanas detaļu izgatavošanā.

Patlaban G. Pikura un «Allatherm» izstrādāto manifolda prototipu pārbauda CERN. Ja tas būs eksperimentiem piemērots, tad, iespējams, «Allatherm» saņems CERN pasūtījumu pilna manifolda sistēmas ražošanai. Šis ir tikai sākums, jo, tā kā Latvija ir kļuvusi par CERN asociēto dalībvalsti, Latvijas uzņēmumi var CERN piedāvāt savus produktus un pakalpojumus, kas nepieciešami eksperimentiem, un pasūtījumu summas var sasniegt ievērojamus apmērus.

«Sadarbība ar CERN mums rada izaicinājumu attīstīties. Mēs esam gatavi attīstīt savu tehnisko nodrošinājumu, lai spētu izpildīt arī lielākus pasūtījumus,» saka «Allatherm» projektu vadītājs Artis Leilands.

CERN ir pasaulē vadošais zinātnes centrs. Latvija par CERN asociēto dalībvalsti kļuva 2. augustā un tagad ir pilntiesīga spēlētāja zinātnes citadelē, kur top globāli nozīmīgas inovācijas, kas būtiski maina pasauli.

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
0 komentāri
Inline Feedbacks
View all comments
Reklāma
Reklāma
Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: