Reklāma

RTU zinātnieks sadarbībā ar Latvijas uzņēmumu rada dzesēšanas sistēmu, ko CERN izmantos savā eksperimentālajā darbā

Jaunākie raksti

Aicina skolēnus piedalīties video konkursā “Atklāj, kas Tavam telefonam vēderā!”

Latvijas skolēni vecumā no 14 līdz 18 gadiem aicināti piedalīties «EIT RawMaterials Baltic Hub» rīkotā video konkursā sadarbībā ar...

Star FM “Zoopastas” tehnoloģiju rubrika #465 (26.05.2022)

26. maija radio Star FM rīta programmas Zoopasta tehnoloģiju rubrikas ieraksts. Kā klausīties Star FM tehnoloģiju ziņas? Katru ceturtdienu uzreiz...

Microsoft Surface Laptop Studio hibrīda klēpjdatora apskats

Pirms aptuveni gada mēs aizsākām Microsoft Surface ierīču apskatu veidošanas maratonu un gada laikā esam izgājuši cauri veselam lērumam...

Jaunpienācējs Latvijas tirgū: Ko piedāvā un ar ko unikāls ir auto abonēšanas pakalpojums “Renti plus”?

Globālās tendences liecina, ka auto nomas servisi kļūst iecienītāki. Šajā ziņā arvien lielāku ievērību gūst tāds pakalpojums kā jaunu...

Volkswagen ID.4 GTX uzstāda Ginesa rekordu – sasniegts lielākais augstums virs jūras līmeņa ar elektroauto

Izmantojot Volkswagen ID.4 GTX elektroauto, sasniegts jauns Ginesa rekords - Rainers Cietlovs kopā ar komandu sasniedza lielāko augstumu virs...

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieks Guntis Pikurs ir uzprojektējis daļu no dzesēšanas kontūra, ko izmantos vienā no svarīgākajiem Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) eksperimentiem. Iespējams, šo produktu arī ražos Latvijā, jo tā prototips tika izgatavots Latvijas uzņēmumā «Allatherm», kurš varētu kļūt par vienu no pirmajiem Latvijas uzņēmumiem, kas ar CERN noslēgs līgumu par produktu ražošanu. RTU un «Allatherm» sadarbības rezultāts var izrādīties veiksmīgs piemērs, kad ieguvumu no Latvijas dalības CERN gūst gan zinātnieki, gan uzņēmēji.

CERN viens no svarīgākajiem ir CMS eksperiments, kura mērķis ir atklāt jaunus fizikas fenomenus, un šajā eksperimentā strādā arī Latvijas zinātnieki – inženieri un fiziķi. RTU Augstas enerģijas daļiņu un paātrinātāju tehnoloģiju centra pētnieka Gunta Pikura uzdevums bija izstrādāt dzesēšanas kontūra sistēmu – manifoldu dzesēšanas gāzes sadalei un sagatavošanai pirms iztvaicēšanas loka.

Tas nepieciešams detektoram, kur elementārdaļiņas saduras ar ļoti augstu enerģiju un kur, izmantojot kristālus, tiek veikti augstas precizitātes telpiskie un laika mērījumi. Kristāli un to kontrolei lietotā elektronika uzkarst, tāpēc šī detektora sistēma jāatdzesē, izmantojot CO2, kas tiek saspiesta un iztvaicēta caur dzesēšanas loku.

«Kad eksperiments ir sācies, tad divus gadus vai pat ilgāk neviens netiek klāt pie dzesēšanas loka un nevar to saremontēt, tāpēc šeit ir jābūt ļoti augstai kvalitātei un pārbaudei, lai defekti neizjauktu eksperimentu,» G. Pikurs skaidro nepieciešamību izstrādāt augstas kvalitātes detaļas, kas paredzētas detektoram.

Nav daudz uzņēmumu, kas šādas detaļas spēj izgatavot. Uzņēmums «Allatherm», kurš izgatavo divu fāzu dzesēšanas sistēmas, ir Baltijā vienīgais, kas uzņēmās ražot CERN nepieciešamo manifoldu, jo specializējas ļoti maza diametra – līdz 0,5 mm – dzesēšanas detaļu izgatavošanā.

Patlaban G. Pikura un «Allatherm» izstrādāto manifolda prototipu pārbauda CERN. Ja tas būs eksperimentiem piemērots, tad, iespējams, «Allatherm» saņems CERN pasūtījumu pilna manifolda sistēmas ražošanai. Šis ir tikai sākums, jo, tā kā Latvija ir kļuvusi par CERN asociēto dalībvalsti, Latvijas uzņēmumi var CERN piedāvāt savus produktus un pakalpojumus, kas nepieciešami eksperimentiem, un pasūtījumu summas var sasniegt ievērojamus apmērus.

«Sadarbība ar CERN mums rada izaicinājumu attīstīties. Mēs esam gatavi attīstīt savu tehnisko nodrošinājumu, lai spētu izpildīt arī lielākus pasūtījumus,» saka «Allatherm» projektu vadītājs Artis Leilands.

CERN ir pasaulē vadošais zinātnes centrs. Latvija par CERN asociēto dalībvalsti kļuva 2. augustā un tagad ir pilntiesīga spēlētāja zinātnes citadelē, kur top globāli nozīmīgas inovācijas, kas būtiski maina pasauli.

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
0 komentāri
Inline Feedbacks
View all comments
Reklāma