Web Analytics
More
  Reklāma

  Biznesa nepārtrauktības plāns: Kas jāzina uzņēmējiem?

  Jaunākie raksti

  Jau vairāk nekā gadu pasaule dzīvo līdz šim nepieredzētos apstākļos, un Covid-19 pandēmija ir ietekmējusi arī uzņēmējdarbību. 2020. gadā tapa skaidrs, ka izdzīvot bez augsti funkcionālām un stabilām IT sistēmām vairs neizdosies nevienam biznesam – laikā, kad dominē attālinātais darbs un e-komercija, IT nepilnības var pamatīgi iedragāt uzņēmuma rādītājus un reputāciju. Stabilitāti mainīgā vidē nodrošina biznesa nepārtrauktības plāns, taču kā to izveidot un kāds tam sakars ar IT sistēmām? Par to lasiet šajā rakstā.

  Biznesa nepārtrauktība – izdzīvošanas garantija?

  Laikā, kad biznesam jāpielāgojas jauniem uzņēmējdarbības nosacījumiem, ir ļoti svarīgi rīkoties saskaņā ar iepriekš izstrādātu plānu. Impulsīvi lēmumi var vest pie lielām izmaksām, turklāt steigā veiktās darbības var pat kaitēt uzņēmumam. Tieši tāpēc ir vajadzīgs biznesa nepārtrauktības plāns (Business Continuity Planning) – biznesa risku izpētes un to novēršanas stratēģija.

  Reklāma

  Pandēmijas laikā viens no lielākajiem biznesa riskiem ir nespēja pielāgoties e-komercijas izaicinājumiem. Daudziem uzņēmumiem ir savas mājaslapas, un daudzi arī iepriekš pārdeva preces internetā, taču palielinājies pieprasījums prasa jaunas IT jaudas. Ja uzņēmuma sistēmas tam nav gatavas, darbības traucējumi un dīkstāves ir neizbēgamas. Biznesa nepārtrauktības plāns nav 2020. gada izgudrojums, taču Covid-19 pandēmija parādīja, ka daudzi uzņēmumi neuztvēra risku novēršanu pietiekami nopietni. Gartner pētījuma dati apliecināja, ka tikai 12% uzņēmumu bija gatavi krīzei. Vājās vietas biznesa nepārtrauktības plānos tika atklātas visā pasaulē, un arī Latvija nebija izņēmums.

  Pozitīvu piemēru rādīja IT uzņēmumi, kas, pateicoties savai specifikai, bija daudz labāk sagatavoti pārejai uz attālināto darbu. Piemēram, viens no lielākajiem IT integratoriem Latvijā, Tet, īstenoja šo pāreju praktiski vienas dienas laikā. Tikpat operatīvi var rīkoties jebkurš cits uzņēmums, neatkarīgi no izmēriem un darbības sfēras, ja vien uzņēmuma īpašnieki savlaicīgi parūpējušies par nepārtrauktības plāna izveidi.

  Avots: Tetcloud.com

  Kā izveidot biznesa nepārtrauktības plānu?

  Biznesam jāturpinās arī pēc tehniskajiem bojājumiem – tieši tāpēc liela nozīme biznesa nepārtrauktības plānā ir uzticamai rezerves kopēšanai. Ja uzņēmuma dati tiek savlaicīgi kopēti, svarīgu informāciju neapdraudēs ne nejaušas darbinieku kļūdas, ne ārējie uzbrukumi, ne arī IT iekārtu kļūmes. Tātad, kas ir rezerves kopēšana, un kam tā jāveic?

  Rezerves kopēšana ir datu kopiju izveidošana papildu datu nesējā. Tas var būt virtuālais serveris mākonī, ārējais cietais disks u.c. Pateicoties rezerves kopēšanai, uzņēmums jebkurā brīdī var atgūt datus, kas bija bojāti vai pat iznīcināti galvenajā glabāšanas vietā. Dati tiek kopēti automātiski, tāpēc atgūt zaudēto informāciju var pat tad, ja datu zudums vai bojājums netika laicīgi pamanīts.

  Avots: Tetcloud.com

  Datu kopēšanas pirmais posms ir snapshot jeb faila momentuzņēmums, kas kalpo par pamatu rezerves kopijas izveidošanai. Gatava kopija ir oriģinālā faila 100% dublikāts, tādā pašā izmērā un formātā. Jāpiebilst, ka rezerves kopēšana, no snapshot līdz kopijas izveidošanai, notiek šifrētā veidā, kas garantē uzņēmuma informācijas konfidencialitāti.

  Lai garantētu uzņēmuma darbības nepārtrauktību jebkuros apstākļos, rezerves kopēšana jāizmanto kopā ar avāriju seku novēršanas sistēmām (Disaster Recovery). Tās sniedz pieeju pilnai rezerves IT infrastruktūrai, ko uzņēmums var izmantot avārijas gadījumā. Laikā, kad uzņēmumiem nepieciešamas arvien lielākas IT jaudas, nodrošināšanās pret datu zaudēšanu ir pirmais solis ceļā pie veiksmīgas darbības digitālajā vidē. Bet kam uzticēt šo uzdevumu? Savam IT administratoram vai speciālistam no malas?

  Avots: Tetcloud.com

  IT ārpakalpojumi – saprātīgs risinājums arī nelielam biznesam

  Parastam uzņēmumam ne vienmēr ir pietiekami resursi, lai patstāvīgi uzturētu pilnvērtīgu IT nodaļu ar mūsdienīgām iekārtām un kvalificētiem speciālistiem. Daudzos gadījumos izmantot ārpakalpojumus ir izdevīgāk, drošāk un vienkāršāk, jo ārpakalpojumu sniedzējam ir daudz lielāki resursi un individuāli pielāgojami piedāvājumi. Piemēram, pasūtot rezerves kopēšanu Tet, klients maksā tikai par diska vietu un tīkla komponentiem – ja vien nav iestājusies avārija, nekādi papildu izdevumi nav nepieciešami.

  Rezerves kopēšana un snapshot izveide nav vienīgie pakalpojumi, ko var nodrošināt ārējais IT uzņēmums. Liela nozīme biznesa nepārtrauktības plānā ir arī mākoņu tehnoloģijām, kas ļauj uzņēmumiem optimizēt resursus un pielāgot IT risinājumus šīmirkļa vajadzībām. Pieprasījums pēc mākoņskaitļošanas palielinās, un pēc Tet prognozēm, jau šogad aptuveni 25% no biznesa IT izdevumiem būs saistīti ar mākoņu risinājumiem. Uzņēmumi, kas pirmie integrēs savā biznesā mūsdienīgas IT tehnoloģijas, apsteigs konkurentus un iegūs zināmu imunitāti pret krīzēm – vai palaidīsiet garām šo iespēju?

  Biznesa nepārtrauktības plānošana ne tikai palīdz uzņēmumiem pārdzīvot vētrainos laikus, bet ir arī turpmākās izaugsmes nosacījums. Tomēr ir būtiski atcerēties, ka viens IT risinājums nespēs tikt galā ar visiem digitālās komercijas izaicinājumiem. Uzņēmumiem ir svarīgi veidot kompleksas datu aizsardzības, uzturēšanas un kopēšanas sistēmas, un vislabāk to darīt sadarbībā ar pieredzējušiem profesionāļiem. Piesakieties konsultācijai ar Tet Cloud speciālistiem un parūpējieties par sava biznesa nākotni laicīgi!

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  1 komentārs
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Aigars Axx
  08.03.2021 22:46

  Totāls stulbums un nekāda sakara ar nepārtrauktību. Uzpūtīs viens neliels Saules vējš un tet pazudīs kā nebijis.
  Ja darbs ir tikai un vienīgi IT, nav grūti veselas dienas laikā atrast brīdi iespraust portā usb web cam, palaist da jebkuru skaipveidīgo un tad cēli paziņot, ka ir gatavi darbam attālināti. :-)

  Reklāma