Reklāma

Tet uzsāk darbu pie nākotnes interneta ar 10 reižu lielāku ātrumu

Jaunākie raksti

HP OMEN 15 spēlēm paredzētā klēpjdatora apskats

Man saņemt palietošanai HP OMEN datoru bija vismaz pāris gadu sens sapnis. Kādā pasākumā dzirdēju, ka vietējie Latvijas strīmerzēni...

“Telegram” ļaus ieplānot balss čatus

Izskatās, ka pēdējā pusgada laikā saziņas lietotne "Telegram" ļoti cenšas uzfrišināt savu audio komunikācijas piedāvājumu. Pērnā gada decembra beigās...

Masks savulaik centies nolīgt tagadējo “Volkswagen” vadītāju Dīzu

Herberts Dīzs ir cilvēks, kura vadībā "Volkswagen" koncerns platiem soļiem dodas elektroauto virzienā. Tagad parādījusies informācija, ka vēl 2015....

“DJI” gatavojas iesaistīties autonomās braukšanas tehnoloģiju izstrādē

"DJI" pazīstam kā uzņēmumu, kas ražo dronus, taču uzņēmums, acīmredzot, plāno paplašināt savu darbības sfēru - "DJI" gatavojas piegādāt...

Pirmais uz MEB platformas bāzētais “Ford” būs izmēros mazs krosovers

"Ford" elektrifikācijas plāns Eiropā ietver vēlmi izmantot "Volkswagen" izstrādāto MEB platformu elektriskajām mašīnām. Plānots, ka pirmais "Ford" uz šīs...

Tehnoloģiju un izklaides uzņēmums Tet sācis darbu pie vēl nebijuša ātruma mājas interneta tīkla izveides. Tas līdz pat klienta ierīcēm nodrošinās optisko internetu ar ātrumu līdz 10 000 megabitiem jeb 10 gigabitiem sekundē (Gbit/s). Rezultātā mājas tīkls būs teju desmit reizes jaudīgāks, nekā šobrīd Latvijā ātrākais pieejamais internets. Pilotprojekts paredz, ka pirmajiem vairāk nekā 1000 mājokļiem būs iespēja superātro 10 Gbit/s optisko internetu pieslēgt jau šovasar, vienlaikus domājot par tīkla tālāku paplašināšanu Rīgā un vēlāk arī citviet Latvijā.

“Lai apmierinātu arvien pieaugošās patērētāju vajadzības un prasības, esam uzsākuši darbu pie nākotnes interneta izveides – gan testējot superātro internetu mājokļiem, gan jaunākās paaudzes Wi-Fi 6 maršrutētājus. Visā pasaulē pieaug gan optiskā interneta lietotāju, gan savienoto ierīču skaits – mājās ir vairāki televizori, datori, katram savs viedtālrunis. Video izšķirtspēja kļūst arvien augstāka, un ar katru gadu arvien palielinās kopējais datu pārraides apjoms, piemēram, 2020. gadā Latvijā novērojām pieaugumu 13% apmērā,” saka Tet valdes priekšsēdētājs Uldis Tatarčuks. “Jau pavisam drīz ar nevainojamu ātrumu un jaudu 10 Gbit/s internets izpildīs visu ģimenes locekļu pašas augstākās prasības, kā arī palīdzēs veicināt jaunu tehnoloģiju, infrastruktūras un inovāciju radīšanu, sekojot iedzīvotāju paradumu maiņai un uzlabojot Latvijas sociālo un ekonomisko labklājību. Optiskais tīkls visā pasaulē ir un būs spēcīgākā tehnoloģija, kas kalpos par pamatu daudziem nākotnes risinājumiem, tostarp arī 5G tīkla izvēršanai.”

10 Gbit/s interneta izstrādes mērķis ir, pieaugot interneta ātruma vajadzībām, uzlabot Latvijas iedzīvotāju interneta lietošanas pieredzi mājās. Līdz ar lielāku interneta ātrumu, samazināsies arī latentums jeb tīkla aizture, palielināsies savienojumu nepārtrauktība, uzticamība un drošība. Turklāt būtiski, ka atšķirībā no mobilajiem un daudziem citiem fiksētā interneta pieslēgumiem, Tet superātrais 10 Gbit/s internets nodrošinās simetrisku ātrumu – gan lejupielādē, gan augšupielādē sasniedzot 10 Gbit/s.

Jau tuvākā nākotnē vēl ātrāks un stabilāks internets kļūs par nepieciešamību, ne tikai atsevišķām sabiedrības grupām, bet arī sabiedrībai kopumā. Uzlabosies attālināto mācību un darba kvalitāte un iespējas, tiešsaistes un reālā laika videokonferenču un videospēļu pieredze, attālinātās diagnostikas iespējas un pacientu ārstēšana, kā arī palielināsies datu pārraides ātrums un pieaugs savienojumu un datu uzglabāšanas drošība.

Ātrāku internetu novērtēs uzņēmumi un dažādu profesiju pārstāvji

Ātrākie un redzamākie ieguvēji no nākotnes interneta būs dažādu jomu pārstāvji, kuri ikdienā strādā ar lieliem failiem un datu apjomu, piemēram, grafiskie dizaineri, videomākslinieki, satura veidotāji un, protams, videospēļu entuziasti. Piemēram, 4K filmu ar 10 Gbit/s interneta ātrumu var lejupielādēt vai augšupielādēt ātrāk nekā 30 sekundēs.

Līdz ar pieaugošo datu apjomu, lielāks ātrums un jaudas būs būtiskas arī datu apmaiņai un to drošai uzglabāšanai mākonī. Arī Tet veiktā uzņēmumu aptauja 2020. gadā liecina, ka nu jau teju puse uzņēmumu (45%) izmanto mākoņpakalpojumus un pēc pandēmijas ieviestajām izmaiņām darba pieejā, arvien vairāk un vairāk uzņēmumu darbinieku strādās attālināti, līdz ar to radot nepieciešamību pēc īpaši ātra un stabila tīkla. Tas tikai apliecina to, ka tieši šobrīd ir īstais brīdis nākotnes interneta tīkla izveidē un ieviešanā.

Reklāma

36 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
36 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments
rudzu rikas

Da nu… skaidrs, ka tas attiecas tikai uz mikrorajoniem un tur kur ir jau esoša infrastruktūra. Privātmājā optiku neievilks.

Aigars Axx

Smejies? Kādā privātmājā!
Tie plātīzeri nevar ievilkt optiku pilsētas centrā daudzdzīvokļu mamā! Par laukiem vispār nerunāsim.
Jāpaceļ jautājums par solījumu nepildīšanu. Tas kantoris jāpārdod atpakaļ valstij par 1 Ls un jādod nākošajam pircējam, kurš varbūt domās arī par lietotājiem.

Inga777

Mazpilsētās pat ne strādāt, ne mācīties attālināti nav iespējams, izmantojot TET internetu. Tikai sola, sola, sola, bet jau gadiem nekas nemainās! Sakari “raustās”, pārtrūkst, :uzkaras:…. Pa vairākām reizēm dienā jāpārstartē! Optika? Drīkstam pasapņot…
Tagad, lai skolotājs varētu strādāt attālināti, nācās papildus noslēgt līgumu ar mobilo operatoru! Kas to kompensēs?!? Jādomā, varbūt vispār atteikties no TET pakalpojumiem?! Interaktīvo TV piedēvā arī mobilie operatori… Diemžēl jāgaida līguma darbības beigas

0952

tas ar dsl pa vara drāti šādas problēmas? vienam kolēģim bija pirms optikas, bija apmierināts – laikam atkarīgs no konkrētās vietas, pieslēguma vai kas tur. ar mobilo netu ir tā, ka viens aiziet pie konkrēta operatora, un kamēr slodze maza, viss labi. pastāsta kaimiņiem, draugiem un visi salien pie tā paša operatora un pēc pusgada jau visi sāk vakaros sūdzēties, kaut otram operatoram tīkls vēl nav aizsists. nebūtu slikti, ja mob. operatoriem būtu jādod dati par tīkla spēju un faktisko noslodzi, lai var salikt vienā kartē un cilvēki varētu izvēlēties, un atvieglotas pāriešanas noteikumus (šeit viss saprotams – neslēgt līgumus… Read more »

afora

Arī DSL privātmāju rajonā, nelietojams m**, būtu tikuši galā ar to kas ir, nevis tēlojuši tehnoloģiju guru….kāds attīstīties ja esošajiem neko nevar nodrošināt… ākstu kantoris..

Inga777

Ar mpobilo netu ir viss ok. Runa ir par TET nekvalitatīvo pakalpojumu…

Mareks

Kopš mūsu iestādē pārgājām uz dolfnet.lv internetu, nekas mums nav pārtrūcis vai uzkāries, vienīgi jāmaksā ap 30 eur mēnesī mazpilsētā.

Inga777

Sorry, iestādei šī summa ir ļoti pieņemama. Bet es kā “mājlietotājs” ar saviem “superienākumiem” to nevaru atļauties…

Jurciks

Cēsu Vecpilsētā ar jāpriecājas par DSL, bet cena tādi pati kā optikai. Labāk būtu strādājuši pie DSL pieslēguma nomaiņas.
Varbūt viņi vel kautkur piedāvā iezvanpieju???

SP96

Cēsu vecpilsētā man liekas, ka lielākajai daļai māju ir kkur no 4-15 dzīvokļiem, tādēļ arī visur ir DSL un viņi nekur neievilka optiku. Es pieteicu mājai Cēsīs uz Palasta ielas, kurai ir 4 dzīvokļi, lai aprēķina optikas izmaksas un ja visi 4 dzīvokļi pieslēgtos, tad izmaksas būtu ap 500 EUR (125 EUR uz dzīvokli), bet ja divi dzīvokļi būtu ar mieru pieslēgties, tad izmaksas ir ap 3200 EUR (1600 EUR uz dzīvokli). Tā ka jo vairāk dzīvokļu mājai un ja iespējams pierunāt visus dzīvokļus pieslēgties, tad visas iespējas tikt pie optikas pietiekami lēti, varbūt pat vispār neko nepiemaksājot. Man gan… Read more »

1253

125 uz dzīvokli, un tas ir 4 dz. mājā? man jau liekas, ka tur nav ko domāt – vienreizēja ierīkošanas maksa un optika ir optika vai Cēsīs vai Londonā.
10-15 dz. mājā tas būtu pavisam kapeikas, ja augot dzīvokļu skaitam, ierīkošanas cena krīt ģeometriskā progresijā (kā piemērā ar 2->4 dz. 1600->125)

SP96

Tādas tās izmaksas viņi atsūtīja. Bet tā kā man mājā nav, kas pieslēdzas, tad jāpaliek pie DSL.

Man varbūt paveicies un pieslēguma punkts ir pārsimt metru attālumā, jo kaimiņu māja ar 7 dzīvokļiem pirms 8 gadiem arī paši ierīkoja optiku, tur gan jau vēl lētāk sanāca ierīkot.

aignasty

Par optiku privātmāju rajonos Rīgā, nesen uzzināju ka optika iet pa ielas.
Nesen kaimiņi savāca parakstus (nepieciešams vismaz 6), redzēs TET tāmi, cik prasīs $$$ par ievilkšanu.
Tā jau būtu fantastiski pāriet no DSL (60Mbps) uz piemēram 1gb.

Par optiku latvijas novados, pie mums jau nekad neko nevar pabeigt normāli, ideja jau bija laba, bet izpildījums kā vienmēr nekāds:
https://www.la.lv/zeme-ierakts-internets-par-es-un-valsts-naudu-vai-optisko-kabelu-projekts-pilniba-izgazies

p.s. ja nepieciešams stabils nets, tad kabelis, dsl, optika

Kaspars

Mums bija līdzīga situācija un izmaksāja 150 EUR uz māju. 6 vai 7 mājas bija.
Visu izdarīja diezgan operatīvi. Grūtākais ir dabūt atbildīgo rajona TET cilvēku, jo vienkārši caur TET viss daudz ilgāk iet.

Juris

Un atkal šis viss būs uzspeista lieta….jo parastajam cilvēkam, kuram tagad pieejama optika diez vai vajadzēs šo visu lielo ātrumu.

Krotow

Kāpēc tik drūmi. Ja 60 GB spēle kādam ielādēsies 20 sekunžu laikā, domāju ka viņš par to būs tīri priecīgs. Tikai jautājums vai rūteris un dators to pavilks.

Jānis

Monopolists dara kā grib, tikmēr es par savu veco vara drāti 10mbit/s maksāju tikpat, cik kāds par 500mbit/s optiku :)

Vispār pēdējā laikā TET klientu serviss ir krities līmenī. Mēģini sazināties ar viņiem, visur bāž savu robotu virsū ar standarta frāzēm.

Rajah

Tieši tā, un tas viss tracina. Anete ir tik stulba, ka uzreiz jau rakstu, ka gribu runāt ar cilvēku. Bet operatoru atbildes arī ir kretīniskas. Nesen rakstu jautājumu, par pienākošos TET dāvanu 3 mēnešiem Shortcut films – kur tad ir tā dāvana skatāma – tikai televizorā, bet kādēļ ne datorā? Anete stulba – piedāvā tik nopirkt, par dāvanām nekā nezina. Operators neatbild veselu nedēļu, lai gan Anete saka ka atbildes notiekot 4 darba dienu laikā. Kad operators atrakstīja, uz jau otro vēstuli – kur tad ir atbilde pēc veselas nedēļas, tad tā skanēja – atgādināsiet, kāds tad bija jautājums?

x-f

Oo, super ziņa!
Tet, no vārdiem pie darbiem – nomainiet beidzot manu max 10 Mbit DSL uz 10 Gbit optiku!
Neesmu dziļos laukos, tikai Siguldā.

1253

par to 4k filmu vilkšanu, mūsdienu straumēšanas apstākļos tā vispār ir laba metrika? tur jau svarīgāk, lai nezūd paketes un neraustās savienojums.

Džirts

Un šeit vēlreiz pierādās, ka ārpus Rīgas dzīvības nav. Ārpus Rīgas un dažām lielākajām pilsētām cilvēki joprojām priecājas par tiem pašiem 10Mbitiem. Un tad TET brīnās kāpēc no viņiem atsakās klienti. Tv sūc, internets sūc, jo neesot izdevīgi uzlabot infrastruktūru mazākās pilsētelēs. Vajadzības vairs neinteresē, tagad vajag tikai peļņu.

Krotow

Lielākās izmaksas viņiem rada kabeļu rakšana, tehnisko vietu būve utt. Un kabeļa kilometri garajās līnijās. Komunikācijas aparatūra visur ir tā pati. Interesanti kā bilde mainītos ja vietējie piedāvātu Tet tikai uzstādīšanu un kabeļa atvilkšanu pa tranšejām ko vietējie jau iepriekš izraktu un pēc tam aizbērtu paši :)

1253

intereses pēc ieskatījos beļģijas provaidera lapā – par eur27.50 dabūjam 100GB/mēn. ar ātrumu līdz 50Mbps, neierobežotais trafiks sākas ar 50 ērikiem, ar atlaidi tagad 40.
protams, ka viņu klientu daudzums ļauj necelt cenas augstāk….un tad ir mūsu miljons, kas staigā starp operatoriem un lmt ar eur16/mēn…kaut kas te neiet kopā….varbūt mēs maksājam par maz?
protams, te es sajaucu visu vienā katlā, bet tomēr.

katls

Nu būtu mums Beļģijas dzīves līmenis un algas arī 100eur par 50Mbps nebūtu žēl.

1253

nu, es nezinu, kā tur veidojas izmaksas….tīkla iekārtas laikam visiem maksā vienādi, turklāt beļģijā cilvēku ir cik tur reizes vairāk

Krotow

Par šo Beļģijas iedzīvotāji tev nepiekritīs. Viņi gribēs kaut ko ātrāku.

IVO

NE VISI IEDZĪVOTĀJI IR SAŅĒMUŠI JŪSU ESOŠOS SASNIEGUMUS – NELILATIES AR JAUNAJIEM , JO VAIRĀK KĀ PUSEI VALSTS IEDZĪVOTĀJU NAV JŪSU IZSLAVETAIS ESOŠĀIS MINIMĀLAIS OPTISKĀ INTERNETA ĀTRUMS…………………………………….

Raimis

Gaidu optiku no tet jau apmēram 10 gadus. Viņi te lielās ar kaut kādiem kosmiskiem ātrumiem un cipariem, muldoņu kantoris.

Sesks

Kopš beidzot nometa to komjaunieti- plātīzeru Gulbi, varbūt kaut kas sāks tur kustēties !

Māris

Optikas pieejamība ir tiešām nožēlojama. DSL mūsdienās…no comment. Vienīgais atliek gaidīt 5G. Uz Tet var necerēt.

Fil

Uz 5G vari necerēt… Tas strādā līdz 200-300m no torņa 😄😄😄

Krotow

5G ātrums iespējams tikai nelielā attālumā. Tālāk būs vēl sliktāk kā 4G. Fiziku neapčakarēsi.

wils

Īsti nepiekritīšu. Ar ko LTE 800 MHz būs labāks par 5G 700 MHz?

Jānis

Mums- DSL lietotājiem jācer, ka Starlink būs solītajā kvalitātē un par saprātīgu cenu pēc kāda laika.

Elektriķis

Ar uzsvaru: “pēc kāda laika”. Paskaties Starlink map. Virs mums šie pagaidām ir reti viesi.

DSL

Nu protams, ka ātrumu palielinās optikai nevis DSL.

Vēl 2016.gadā šie lepni rakstīja, ka testējot G.Fast, ķipa 780 Mbit/s caur esošo vara kabeļu tīklu. Ir pagājuši jau gandrīz 5 gadi kopš tā paziņojuma un vairs nekādas informācijas… Kur tad ir tas G.Fast, tikai tukša muldēšana DSL klientiem…

un man jau patīk ka lauku čuhņā var pieslēgt 60 Mbit/s VDSL, kamēr dzīvojot pilsētā centrā neko vairāk par 10Mbit nevar dabūt, jo redz veci kabeļi, pārāk tālu u.t.t.

Reklāma
Reklāma
Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: