Web Analytics
More
  Reklāma

  Kā internetveikaliem nodrošināt pircēja vecuma pārbaudi?

  Jaunākie raksti

  2020. gada 28. decembrī Latvijā stājās spēkā grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā. Tie paredz jaunas prasības uzņēmumiem, kas piedāvā alkoholiskos dzērienus iegādāties internetā. Šīs prasības attiecas gan uz tīmekļa vietnēm, gan mobilajām lietotnēm, gan arī veikaliem, kas veidoti, piemēram, “Shopify” platformā. Daudziem tirgotājiem joprojām jāpārvar izaicinājumi saistībā ar pircēju vecuma apliecināšanu.

  Latvijā līdz šim alkoholiskos dzērienus bija atļauts tirgot internetā saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumu, taču gada beigās veikti grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā. Saskaņā ar tiem tiešsaistē alkoholiskos dzērienus ir aizliegts pārdot nepilngadīgām personām. Turklāt, lai ievērotu likumā noteikto personas vecuma ierobežojumu, alkoholisko dzērienu mazumtirgotājam pirms pārdošanas un samaksas saņemšanas ir jānodrošina pircēja identitātes un vecuma pārbaude, izmantojot kvalificētus vai kvalificētus paaugstinātas drošības elektroniskās identifikācijas līdzekļus. Šī prasība neattiecas uz mazajām alkoholisko dzērienu darītavām, kas pārdod pircējiem dzērienus ar distances līgumu, nodrošinot pircēja identitātes un vecuma pārbaudi pirms pirkuma veikšanas un piegādes (izsniegšanas) brīdī. Mazā alkoholisko dzērienu darītava saskaņā ar likumu ir komersants, kuram ir tiesības ar atvieglotiem nosacījumiem saņemt speciālo atļauju, lai ražotu vīnu, raudzētos dzērienus, starpproduktus, kuru sastāvā esošais spirts ir tikai raudzētas izcelsmes, vai pārējos alkoholiskos dzērienus no produktiem, kas iegūti savā īpašumā vai valdījumā Latvijas teritorijā esošajos dārzos un dravās.

  Reklāma

  Tirgotājiem ir vairākas iespējas, kā šo prasību nodrošināt. Tā kā Latvijā iedzīvotājiem šobrīd ir pieejami trīs elektroniskās identifikācijas rīki – Smart-ID, “eParaksts mobile” lietotne un eID kartē integrētie autentifikācijas sertifikāti, kuru izmantošanai nepieciešams kartes lasītājs – tirgotājs var izvēlēties kādu no tiem. Taču, ja pircējam tieši šis rīks nebūs pieejams, ir liela varbūtība, ka viņš savu pirkumu var nolemt izdarīt citā veikalā. Tāpēc būtu nepieciešams integrēt visus šos rīkus. Praktiski tas nozīmē pieslēgt katru atsevišķi. Vēl viens variants – izvēlēties risinājumu, kur jau ir visi šie rīki, piemēram, Dokobit integrējamos autentifikācijas risinājumus.

  “Lietotājiem autentifikācijas rīku izmantošana ir gan drošāka, gan ērtāka, ja salīdzina, piemēram, ar paroļu izmantošanu. Tās šajā gadījumā vairs nav jāatceras. Lietotājs var vienkārši izmantot sev ierasto identifikācijas rīku. Ja vien tirgotājs ir integrējis Dokobit izstrādāto risinājumu, viņa klients var autentificēties ar sev ērtu elektroniskās identifikācijas rīku  – Smart-ID, eParaksts mobile vai eID karti. Tāpat atbalstām arī plašu rīku klāstu pārējās Baltijas valstīs. Kopumā Dokobit integrējamo autentifikācijas risinājumu pielietojums ir diezgan plašs. To var izmantot gan vecuma pārbaudei internetveikalos, gan lietotāju autenfikācijai dažādās interneta vietnēs vai uzņēmumu pašapkalpošanās portālos, gan arī uzņēmuma iekšējās sistēmās, kur piekļūšanai datiem ir jābūt aizsargātai ar drošu autentifikācijas risinājumu,” risinājuma priekšrocības skaidro “Dokobit” pārstāvis Latvijā Ilmārs Arsenovičs.

  “Šobrīd alkoholiskie dzērieni veido vidēji 8,5% no mūsu klientu virtuālā iepirkumu groza. Pirktākie dzērieni ir baltvīns, sarkanvīns, dzirkstošie vīni, kā arī gaišais alus un dažādi kokteiļi jeb tā saucamais “vieglais alkohols”, ko klienti bauda pie vakariņām vai svētku dienās. Novērojam arī tendenci – kopš alkoholisko dzērienu tirdzniecības atļaujas pieprasījums pēc mūsu pakalpojuma ir pieaudzis. Kas attiecas uz izmaiņām likumdošanā, mēs jau iepriekš bijām informēti, ka tiek gatavots un iesniegts likumprojekts. Tāpēc rūpīgi sekojām līdzi atbildīgo komisiju darbam, ziņojumiem, ieteikumiem un izmaiņām. Zinājām, kam gatavoties. Kad lēmums bija jāīsteno, izvēlējāmies uzņēmuma Dokobit piedāvāto risinājumu. Tas gan nodrošina tikai informācijas sūtīšanu no autentificēšanas rīkiem mūsu sistēmai, tāpēc mums pašiem bija nepieciešams izveidot algoritmu, kas apstrādā klienta datus, rezultātā apstiprinot vai noraidot autentificēšanās mēģinājumu. Pēc tam arī saņemtā informācija ir jāizdzēš. Ņemot vērā, ka šādu algoritmu jau izmantojām iepriekš, pārbaudot klientu vecumu pie pasūtījuma nodošanas klientam, tad lielas problēmas izmaiņas likumos nesagādāja,” saka “Barbora” Pārdošanas un mārketinga vadītāja Jekaterina Pukinska.

  “Kad ārkārtējās situācijas dēļ tika atļauta alkoholisko dzērienu tirdzniecība internetā, “AS “Cēsu alus” nekavējoties izveidoja internetveikalu, dodot iespēju iedzīvotājiem gan iegādāties “Cēsu alus” produktus internetveikalā, gan nodrošinot pirkumu piegādi uz mājām visā Latvijā. Jau sākotnēji atbildīgi veicām tirdzniecību internetveikalā pārliecinoties, vai pircēji ir sasnieguši 18 gadu vecumu. Lai nodrošinātu jaunajiem likuma grozījumiem atbilstošu tirdzniecību “Cēsu alus” internetveikalā un veiktu kvalificētu autentifikāciju vecuma pārbaudei, meklējām sadarbības partneri, kurš būtu gatavs īsā laikā ieviest kvalitatīvu un uzticamu risinājumu. Izvērtējot internetveikalu labo praksi un atsauksmes no citiem Latvijas uzņēmumiem, izvēlējāmies Dokobit risinājumu, ko bija ērti integrēt ar Shopify platformu, kuru izmantojam, lai nodrošinātu mūsu internetveikala darbību,” saka Dita Sloka, AS “Cēsu alus” Finanšu un IT daļas vadītāja.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  12 komentāri
  vecākie
  jaunākie novērtētākie
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Ūja
  28.01.2021 08:35

  Nesaprotu kāpēc būtu jāmaksā par to, kas ir par brīvu! Papētīju šī kantora cenrādi un secināju ka tas ir astronomisks. Lētāk ir atrast vislabāko programēšanas uzņēmumu un samaksāt tūkstošus, kas tev visu sistēmu uztaisīts un saintegrēs visus e-risinājumu.

  Kursors.lv
  28.01.2021 08:42
  Reply to  Ūja

  Šajā brīdī var mazliet precīzāk un detalizētāk. Kuru tieši (labāko) kantori atradīsi, cik mēnešus darba no viņiem pirksi un par kādu cenu?

  Ūja
  28.01.2021 10:41

  Visus uzņēmumus nemācēšu nosaukt, bet te būs daži kuri gan jau mācētu uzkodēt nepieciešamo ZZdats, Cube Systems, C.T.Co, TietoEVRY. Par cenām un darba ātrumu katrai firmai jau ir atšķirīgi. Apskatīsim Dokobit populārāko piedāvājumu (16,99€/mēneši). Piemēram mazā uzņēmumā ir grāmatvede, juristi un priekšnieks un mēnesī paraksta ~130 dokumentus. tas ir 16,99×3 = 50,97€ un vēl 130 dokumenti 30€ kopā 80,97€ mēnesī un gadā tas ir jau 971,64€. Un ja paņem vēl lielāku uzņēmumu, tad cipars tikai augs. Droši vien kāds domās, kas ir 80,97€ mēnesī, bet šīs iespējas var izmantot bez maksas, ja ir jau savs DVS vai savādāk tiek organizēt… Read more »

  Kursors.lv
  28.01.2021 10:48
  Reply to  Ūja

  Ja ļoti gribas maksāt drūmos tūkstošu desmitus vai simtus, tad Dokobit risinājumu var integrēt savās sistēmās API formā. Tur joprojām būs ikmēneša un transakciju maksājumi un finansiāla jēga tur būs tikai tad, ja darba apjoms būs liels.

  Ūja
  28.01.2021 11:04

  Tiko apskatījis eParakstam arī ir API kuru var integrēt savā sistēmā un nemaksāt neko, par to lietošanu. Par tiek drūmajiem tūkstošie ir stipri pārspīlēts. Nav jau Rīgas satiksmes sistēma!

  Kursors.lv
  28.01.2021 11:17
  Reply to  Ūja

  Esmu diezgan drošs, ka neviens no tevis iepriekšējā komentārā pieminētajiem IT uzņēmumiem neies krāmēties ar mazu ieviešanas projektu, kas izmaksās pāris tūkstošus eiro :) Tā tās lietas diemžēl nedarbojas. Bet tas ir labi, ka patērētājiem un uzņēmējiem ir izvēles brīvība un tie var piemeklēt risinājumus, kas tiem ir ērti un/vai lēti.

  Skābene
  28.01.2021 10:25

  Kā tieši pircēja identificēšana pasargā no alkoholisko dzērienu nodošanas nepilngadīgajam?Jau šobrīd nepilngadīgie izmanto pilngadīgo draugu identitāti, lai izīrētu Citybee vai Carguru mašīnas, jo servisos reģistrējas pilngadīgais, bet pakalpojuma saņēmējs ir nepilngadīgais. Mazdēls izmantos vectēva identitāti un pasūtīs kasti alus, jo mazdēls jau tagad ar vectēva smart ID maksā komunālos rēķinus, jo opis slikti redz vai nedraudzējas ar datoru.
  Vienīgais veids, kā šito kontrolēt, ir prasīt ID karti preces saņēmējam pie preces nodošanas. Citu variantu nav.

  digitalk
  28.01.2021 10:32
  Reply to  Skābene

  un kā pilngadīgā saņēmēja identificēšana pasargās no tālākas alkohola nodošanas nepilngadīgajam?

  Kursors.lv
  28.01.2021 10:53
  Reply to  digitalk

  Jānoliek blakus katram pa vagaram :)

  Rūdolfs Putniņš
  28.01.2021 12:00
  Reply to  digitalk

  Vienīgā iespēja ir smart pudeles kakls, kas ar C-14 metodi nosaka vecumu un tikai tad padod uz muti valsts rekomendēto ļergas devu.

  Skābene
  28.01.2021 13:10
  Reply to  digitalk

  Pārdevējs un kurjers jau domā, kā pasargāt sevi. Ja nopirki kaimiņu puišeļiem šmigu, tad pats arī domā kā izvairīties no atbildības, kas paredzēta par šmigas nodošanu puikām!

  digitalk
  28.01.2021 19:21
  Reply to  Skābene

  tad tavs pirmais cepiens ir bezjēdzīgs. ja pārdevējs grib pasargāt sevi, tad viņam ir jāizmanto pieejamās identifikācijas metodes jau pārdošanas brīdī.

  Reklāma