Microsoft Excel automātiskā formatēšana parasti ir noderīga darbu ātrākai pabeigšanai, taču zinātniekiem šāda iespēja, šķiet, sagādā vienas vienīgas galvassāpes. Par to liecina kaut vai tas, ka HUGO gēnu nomenklatūras komiteja ir izdevusi vadlīnijas jauniem cilvēka gēnu nosaukumiem, lai Excel automātiskā datuma formatēšana nemainītu ievadītos datus. Piemēram, tāds gēnu nosaukums “MARCH1” (Membrane Associated Ring-CH-Type Finger 1) būtu jāmaina uz MARCHF1, lai Excel automātiskā formatēšana nosaukumu nepārlabotu uz 1-Mar.

Zināms, ka tikai pēdējā gada laikā vien Excel programmas darbības dēļ mainīti 27 gēnu nosaukumi. Interesanti, ka šādi gadījumi nav visai reta parādība. Pat ne tuvu tam. Izpētīts, ka līdz 2016. gadam Excel atstājis negatīvu ietekmi apmēram uz piekto daļu ar ģenētiku saistīto rakstu, iespējams, lielu daļu gēnu nosaukumu pārdēvējot par datumiem.

Lai kaut kā mazinātu nodarīto skādi, zinātnieki jau izveidojuši vārdu un simbolu bibliotēku, kas palīdz gēnu nosaukumus veidot pētniekiem, ne Excel programmai pa prātam. Jāuzsver, ka zinātnieki jau iepriekš mainījuši gēnu nosaukumus, bet lielākoties tāpēc, lai meklēšanas rezultātos samazinātu viltus pozitīvos rezultātus. Taču šobrīd pētnieki atzīst, ka Excel drīzāk kavē, nevis paātrina pētījumu tapšanu.

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
3 Comments
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Gundars

Vo šis ir rēcīgi. Bet mums taču AI tik gudrs, tik spējīgs. Nevar ekselī pielikt pāris programmatūras rindiņas, kas to salabo un spēj atšķirt datumu no gēnu nosaukuma. Pēc konteksta kaut vai. Te nu bija mākslīgais intelekts. Tikvien kā algoritms. Intelekts ar to arī atšķiras, ka spēj domāt ne tikai cēloņu-seku veidā, bet salikt ne tiešā kopsakarā esošas lietas. Visparastākais mazintelekta darbinieks tik prastu kļūdu neielaisto, ko dara dators. Hā, un te taisās šo “intelektu” kopējā satiksmē laist, daži jau kaut ko murgo par šogadu.

Krotow

Nu jā, atslēgt AutoCorrect sekselim viņiem prāta nepietika.

digitalk

tāpat m$ Office ir tiešā veidā vainīgs, ka milzīgs procents latviski rakstošo, ieskaitot dažus Kurora autorus, pārstājuši likt aiz punkta atstarpi, jo autokorektors nākamo vārdu sāk ar lielo burtu.