web analytics

Vaļas brīdī zinātnieki radījuši varavīksnes hologrammas šokolādi

Jaunākie raksti

Kursors.lv izmēģina Shipzee servisu – Apple MagSafe lādētājs pēc pusotra mēneša gaidīšanas

Novembra beigās, kad Amerikā atzīmē Pateicības dienu un norisinās “Melnās piektdienas” jeb Black Friday atlaižu un iepirkšanās trakums, Latvijā sevi ar...

Volkswagen pārsniedz Eiropas CO2 emisiju mērķus un Baltijā kļūst par elektroauto tirgus līderi

Saskaņā ar sākotnējiem datiem Volkswagen pasažieru automašīnu segmentā radījis par aptuveni sešiem miljoniem gramu mazāk CO2 nekā to pieprasa...

Google pārveidos daļu savu biroju par Covid-19 vakcinācijas punktiem

Uzņēmums Google plāno visai apjomīgus darbus, lai palīdzētu Amerikai vakcinēt cilvēkus, pārveidojot savus birojus, kā arī ziedos 150 miljonus...

ASUS izziņojis savu pirmo 120 mm korpusa ventilatoru ROG Strix XF120

ASUS pamatīgi iesaistījies cīņā par to, lai galddatoru būtu iespējams uzbūvēt tikai un vienīgi no ASUS detaļām. Pamatplates, videokartes,...

10 paņēmieni, ar kuriem ļaundari internetā var izkrāpt tavu naudu

Mēs pēdējos gados arvien biežāk iepērkamies dažādās e-komercijas vietnēs un lietotnēs. Tas ir saprotams, jo šāda iepirkšanās ir ērta...Kamēr citi šokolādes ražotāji sacenšas, kura piedāvātajam produktam būs smalkākas un neparastākas garšas nianses vai arī vienkārši košāks papīrītis, Cīrihes universitātes pētnieki atraduši veidu, kā pagatavot patiešām neparastu šokolādi, kas zaigo gluži kā hameleons. Turklāt, šādu efektu iespējams panākt, nepievienojot ne kādas īpašas sastāvdaļas, nedz krāsvielas. Iespējams, ka ne tik ilgs laiks nebūs jāgaida, līdz savas garšas kārpiņas varēsim priecēt ar šāda izskata gardumu.

Pētījums un paši darba augļi radušies no pētnieku ziņkāres, kuri mēģināja saprast, vai ir iespējams kaut kādā veidā mainīt šokolādes dabiski brūno krāsu. Šo pašu pētnieku agrākie eksperimenti bija saistīti ar šokolādes pārklāšanu ar zeltu un titāna oksīdu, kas radīja izteiktas dzeltenās un zilās nokrāsas, bet masveidā ražot šokolādi, izmantojot šo paņēmienu, bija sarežģīti, nepraktiski un dārgi arī.

Patiesais izrāviens notika, kad pētnieki sadarbojās ar materiālu zinātnes studenti Anitu Zingu (Anita Zingg), kura viņiem palīdzēja izstrādāt jaunu paņēmienu, kas paredz šokolādes ārpusi iespiest ar īpašu nano lieluma zīmējumu, kas nav redzams cilvēka acij. Pēc šāda procesa komanda varēja pagatavot šokolādi ar mainīgu krāsu spīdumu, kas atgādina varavīksnes hologrammu, vienlaikus nemainot pašas šokolādes garšu vai struktūru. Uzreiz gan jāsaka, ka košās krāsas pazudīs līdz ar brīdi, kad šokolāde sāks kust vai kā citādi apstrādāta.

Šobrīd jau ir “atkosts”, kā iespējams masveidā saražot šokolādi, kas zaigo visās varavīksnes krāsās un, domājams, vēlāk priecēs ne vienu vien saldummīli. Pašreiz jau sāktas sarunas arī ar šokolādes ražotājiem. Lai paliktu unikāli šajā nišā, pētnieki nevēlas atklāt precīzu informāciju, kā iegūstama unikālā šokolādes nokrāsa.

AvotsGizmodo

7 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
7 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments
Gatis

Man vienmēr patikusi fizika.
Es teiktu, ka tas panākts ar lielu spiedienu un ļoti, ļoti gludu spiedes formu. 🤔
Un jā, zemai temperatūrai liela nozīme, lai šādu optisko efektu saglabātu.

Krēsla
Krotow

Nekā maģiska tur nav. Tikai virsmas fakrtūrai jāspēj absorbēt/atstarot vajadzīgā garuma elektromagnētisko starojumu konkrētajās vietās. Un šokolādīti paņemot siltās rokās, smukais efekts ātri pazudīs.

digitalk

atslēgas vārds ir “masveidā”.

Krotow

Masveidā ne masveidā, taču produkcijas kastes tāpat būs jāved uz veikaliem sasaldētas ar instrukciju līdz pārdošanai uzglabāt saldētavā. Citādi pircējam atverot būs baigā vilšanās.

digitalk

tu laikam nepārzini dažādus šokolādes veidus un to kušanas temperatūras :)

Reklāma
Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: