Mēneša sākumā Bite painformēja, ka saviem klientiem sāk piedāvāt eSIM pakalpojumu. Bite ir otrais mobilo sakaru operators, kas Latvijā piedāvā eSIM pakalpojumu, jo pirms dažiem mēnešiem eSIM pakalpojumu palaida LMT. Abiem operatoriem gan ir atšķirīgas pieejas, jo LMT eSIM pakalpojumu vismaz pagaidām piedāvā tikai Apple viedtālruņiem un planšetdatoriem (atbalstīto ierīču saraksts), bet Bite pagaidām izvēlējusies šo pakalpojumu piedāvāt tikai Samsung Galaxy Watch LTE viedpulksteņos.

Kas ir eSIM, kāpēc to vajag un kādās ierīcēs to var izmantot?

Tie, kas telefonus lieto ilgus gadus, noteikti ir pamanījuši, ka SIM kartes kļūst arvien mazākas un eSIM ērā tās vispār būs iebūvētas pašā ierīcē. eSIM ļaus klientiem ierīcē saglabāt informāciju par vairākiem mobilo sakaru operatoriem un ērti starp tiem pārslēgties bez fiziskas SIM kartes nomaiņas. Tāpat eSIM ļaus vienlaicīgi telefonā izmantot vairākus tīklus vai to pakalpojumus. Piemēram, ceļojumos izmantot lokālo operatoru datu pārraidei, bet vienlaicīgi uzturēt aktīvu savu primāro telefona numuru zvanu un īsziņu saņemšanai.

Tā kā ierīcēs vairs nav jāiestrādā SIM kartes slots, tās var kļūt izmēros mazākas. Tādējādi eSIM būs noderīgs, piemēram, viedpulksteņos vai citās valkājamās, vai lietu interneta ierīcēs. Vairāk par eSIM standartu var iepazīties GSMA mājaslapā.

SIM karšu evolūcija (attēls no: usmobile.com)

Pagaidām gan nav pārāk daudz ierīču, kas atbalsta eSIM. Viens piemērs ir aktuālie Apple iPhone XS, iPhone XS Max un iPhone XR viedtālruņi. Apple ir publicējis mobilo sakaru operatoru sarakstu, kas atbalsta eSIM un tajā varam atrast aptuveni 30 valstis, kurās operatori piedāvā šo jauno pakalpojumu. Sarakstā redzam arī Igauniju, taču Latvijas sarakstā vēl nav. Tāpat eksistē arī pagājušajā vasarā kopā ar Samsung Galaxy Note9 viedtālruni prezentētā Galaxy Watch viedpulksteņa versija ar eSIM atbalstu. Tagad šo ierīci varēsim pilnvērtīgi izmantot arī Latvijā.

Bites eSIM pakalpojuma izmēģinājums

Bite uz testu sarūpēja Samsung Galaxy Watch LTE viedpulksteni un pieslēgumu, lai varam izmēģināt šo jauno pakalpojumu. Ķeramies klāt!

Visu svarīgāko informāciju par šo pakalpojumu Bite apkopojusi eSIM lapā. Iesākumā tiek uzskaitīti vairāki ieguvumi, ko dod šāda pakalpojuma izmantošana:

  • Telefons tagad var palikt mājās, jo dodoties skriet, ravēt dārzu vai laivu braucienā, varam telefonu atstāt mājās. Zvanus varēsim veikt pa taino no mūsu viedpulksteņa.
  • Saņemt zvanus, SMS, kā arī zvanīt no viedpulksteņa varam arī tad, kad telefons ir izslēdzies, piemēram, izlādējies.
  • Tāpat varam viedpulkstenī ar internetu nodrošināt mūsu fitnesa vai mūzikas straumēšanas lietotnes. Arī te telefons blakus vairs nav nepieciešams.

eSIM pakalpojuma ietvaros Bite piedāvā divu izmēru Samsung Galaxy Watch LTE viedpulksteņus uz nomaksu un klāt tiem būs jānopērk arī tarifu plāns “Bite Viedpulkstenim“, kas nodrošinās neierobežotu datu pārraidi (viesabonēšanā Eiropā limits ir 5GB), zvanus (zvani uz Eiropas valstīm maksās papildus 0.23 EUR/min) un SMS. Tarifa maksa ir 5 eiro mēnesī no otrā līdz 36. mēnesim. Pirmais mēnesis bez maksas, bet pēc 36. mēneša maksa būs jau 10 eiro.

Tātad, telefonā tev joprojām būs vecais tarifs, bet viedpulkstenim ar eSIM būs klāt vēl viens tarifs. Telefona numurs uz abām ierīcēm paliks viens un tas pats.

eSIM aktivizēšana

Bite speciālisti ir sagatavojuši speciālu eSIM pakalpojuma aktivizācijas pamācību un es mēģināšu sekot tās norādījumiem.

1) Nepieciešams lejupielādēt Galaxy Wearable aplikāciju mobilajā telefonā. Te viss ir vienkārši. Galaxy Wearable lietotne ir pieejama gan Android, gan iOS ierīcēm, bet šoreiz pie rokas man ir Android viedtālrunis un izmēģināšu uz tā uzstādīt šo lietotni.

2) Sekojot instrukcijām aplikācijā, jāsinhronizē viedpulkstenis un mobilais telefons. Te viss ir diezgan pašsaprotams – vienkārši sekojam norādēm gan uz telefona, gan viedpulksteņa un sainstalējam telefonā pārsteidzoši daudz papildus lietotnes un apstiprinam visu, ko ierīces prasa.

3) Izmantojot telefonu, jānoskenē piešķirtais QR kods un jāaktivizē eSIM profils. Sākotnējās iestatīšanas beigu daļā vednis pajautās pēc QR koda, lai var uzreiz pulkstenim pievienot piekļuvi tīklam. QR kodu šajā gadījumā nodrošinās Bite un atkodētā paskatā tā ir speciāli noformēta saite, lai sistēmas Bites pusē spēj tīklam piesaistīt viedpulksteni. Tīklam var pieslēgties (vai atslēgties) arī no Galaxy Wearable lietotnes (sadaļa “Mobile networks”).

5) Viedpulkstenis ar eSIM ir gatavs darboties Bites tīklā! Ar to arī visa uzstādīšana ir pabeigta un pulkstenis pieslēgsies Bites tīklam.

Cik ērti viedpulksteni lietot kā telefonu?

Pamēģināju no un uz pulksteni veikt zvanus un sapratu, ka viens un tas pats telefona numurs tiek izmantots gan telefonam (kuram uzstādīta Galaxy Wearable lietotne), gan pulkstenim. Tādējādi, ja veicam zvanu no pulksteņa, tad tas ekrānā rādīsies arī telefonā. Tad nākamais jautājums – kas notiek, ja telefons ir izslēgts? Vai tiešām zvans aizceļos uz pulksteni, kā sola Bite? Kad telefons zaudē savienojumu ar tīklu, pēc brīža tīklam pieslēdzas pulkstenis un mēs tiešām varam atbildēt uz zvanu pulkstenī. Izskatās, ka bez vajadzības pulkstenis nav pieslēdzies mobilo sakaru tīklam un cenšas karāties sasaistīts ar telefonu vai izmantot Wi-Fi bezvanu interneta savienojumu.

Pulkstenī ir iebūvēta telefona lietotne, kas ir pietiekami saprotama, lai mēs varētu vienkārši ievadīt numuru vai atrast vajadzīgo kontaktu un veikt zvanu. Varam zvana laikā pārvietoties pa pulksteņa citām lietotnēm un atgriezties pie zvana ekrāna no paziņojumu sadaļas. Mums ir pieejama zvanu vēsture un varam zvanu tā laikā pārnest uz telefonu. Pulkstenim ir skaļrunis un mikrofons, lai relatīvi klusos apstākļos varam runāties. Cilvēkos tas gan būs apgrūtinoši, jo nepierasti un trokšņaini.

Ar pulksteni varam arī saņemt un sūtīt SMS. Ja telefons ir pie tīkla, tad SMS ceļo uz to un pulkstenī varam saņemt paziņojumu ierastajā kārtībā. Ja telefons netiek pie tīkla, SMS uzreiz ceļos uz pulksteni. Varam uzreiz atbildēt ar iepriekš sagatavotām atbildēm vai emoji simboliem – tas ir ērti un vairumā gadījumu būs pietiekami. Bet varam arī rakstīt pilnvērtīgas īsziņas, arī latviski. Lielākām valodām var burtiņus arī zīmēt un pulkstenis tos mēģinās atpazīt, bet latviešu valodas simboli šajā režīmā gan vēl nav atbalstīti.

Pulkstenim varam pieslēgt Bluetooth bezvadu austiņas un tad zvanu veikšana jau kļūst krietni praktiskāk realizējama.

 

Ja jau tikām pie bezvadu austiņām, tad var papētīt arī mūzikas klausīšanās iespējas. Galu galā, šo pulksteni varam izmantot kā mūsu sportošanas kompanjonu un tur bez mūzikas neiztikt. Caur Galaxy Wearable lietotni varam pulkstenī dabūt Spotify lietotni. Pēc tam sekojam norādēm, lai savienotu ierīci kopā ar savu Spotify kontu un iestatām straumēšanu mobilajā tīklā. Pēc tam varam ērti klausīties mūziku pa taisno no pulksteņa un telefonu atstāt mājās, kad dodamies skriet. Pulkstenis gan šādā datu pārraides režīmā jūtami uzsilst un ātrāk izlādējas, bet domāju, ka stundu vai divas garu vakara riksīti ap rajonu izturēs.

Tas darbojas, bet ne visiem nepieciešams!

Kā šajā īsajā eksperimentā noskaidroju, viedpulkstenī varam tikt pie zvaniem, īsziņām un mūzikas straumēšanas un tas nav pārlieku sarežģīti. Skaidrs, ka šāds pakalpojums nav vajadzīgs visiem, jo vairumam pie rokas gandrīz vienmēr būs telefons, kur šīs lietas paveikt krietni ērtāk.

Tomēr ir situācijas, piemēram, sportošana, kur telefonu līdzi ņemt pavisam negribas un labprātāk iztiksim tikai ar pulksteni. Pat ja par šādu ērtību mēnesī vēl jāpiemaksā 5-10 eiro. Ja vēl ar šo konkrēto pulksteni mēs varētu veikt bezkontakta maksājumus, laime būtu pilnīga un no šāda Bites eSIM pakalpojuma būtu vēl lielāka jēga.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

Reklāma

27
Leave a Reply

avatar
7 Comment threads
20 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
IevaFidzis DreibergsGunta RancāneKristaps Skutelisboo Recent comment authors
  Paziņot par jaunumiem  
jaunākie vecākie novērtētākie
Paziņot par
Madara Saule
Viesis
Madara Saule

Un kas notiek ar WhatsApp???

Loks
Viesis
Loks

Man ar Google Pixel 3 tālruni LMT eSIM ar bez problēmām izdevās pieslēgt ;)

Fidzis Dreibergs
Viesis
Fidzis Dreibergs

Tev pieslēdza vienu numuru uz abām ierīcēm? Man ir divi numuru un kaut kā neiet kopā. Pulkstenis kā otrs telefons.

Jānis
Viesis
Jānis

Tad tomēr var zvanīt uz pašreizējo telefona numuru, lai varētu atbildēt caur pulksteni vai arī būs visiem būs jāzvana sākumā uz veco jeb mobilo un ja neceļ, tad uz jauno pulksteņa numuru?
Nevar saprast no raksta, jo it kā minēts, ka tiek piešķirts atsevišķs nr. bet vai testējot tika zvanīts uz veco vai jauno?

Ivars
Viesis
Ivars

Kaut kādas ātro zvanu opcijas (ar vienu pogu) šitiem pulksteņiem arī ir? Vai jāmeklē sarakstā?

Kārlis Krievups
Member
Kārlis Krievups

Ja vēl būtu bez maksas, tad varbūt varētu izmantot. Nu vienīgi labums, ja patīk daudz iet uz visādiem summersaundiem, klubiem.. tad vari telefonu atstā mājās, lai nepazaudē, bet tajā pašā laikā ir iespēja kādam pazvanīt, lai tevi aizved mājās.

Oskars
Viesis
Oskars

Otrs variants ir nepielieties katru reizi tik ļoti

Gunta Rancāne
Viesis
Gunta Rancāne

Vai zvanot uz telefonu, kad pulkstenis ir sasaistē ar telefonu, pulksteņa ekrāna uzreiz pārādās arī info par ienākošo zvanu? Jo es to redzu tikai kad aktivizeju pulksteņa ekranu ar pirkstu. Vrb kas uzstādijumos jāuzliek?

Ieva
Viesis
Ieva

Sveiki un ka ir ar,Iphonu? Jo vizuali glitaks ir samsung galaxy watch,nekaa apple.
Vai strada rakstisanas funkcija? Vai var ierakstit balss zinas?