Reklāma

IKT nozare Latvijā – viena no vadošajām pēc rentabilitātes rādītājiem

Jaunākie raksti

Apple HomePod mini viedā skaļruņa apskats – ierīce, kas pagaidām buksē

Mana pirmā pieredze ar viedajiem balss asistentiem sākās 2020. gada sākumā, neilgi pēc tam, kad biju pievienojies Kursors komandai....

Star FM “Zoopastas” tehnoloģiju rubrika #416 (06.05.2021)

6. maija radio Star FM rīta programmas Zoopasta tehnoloģiju rubrikas ieraksts. Kā klausīties Star FM tehnoloģiju ziņas? Katru ceturtdienu uzreiz...

Samsung Galaxy S8 turpmāk vairs nesaņems atjauninājumus

Samsung Galaxy S8 sērijas viedtālruņi ir vieni no pirmajiem Android modeļiem, kas varēja paļauties uz ilgiem drošības ielāpiem, bet...

Dienasgaismu ieraudzījusi Donalda Trampa “sociālo mediju platforma”

Marta beigās ziņojām, ka Donaldam Trampam varētu būt pašam sava sociālo mediju platforma, kas tiktu palaista tuvāko pāris mēnešu...

ASUS Zenfone 8 izziņošana gaidāma 12. maijā

Sagaidāms, ka jau 12. maijā ASUS izziņos Zenfone 8 sērijas viedtālruņus. Pagaidām vēl nav zināms, vai tiešām ASUS nodēvēs...

Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT) pakalpojumu nozare Latvijā 2017. gadā bijusi rentabilitātes rādītāju topa augšgalā, liecina Centrālās Statistikas pārvaldes (CSP) jaunākie apkopotie dati par dažādu nozaru uzņēmumu ekonomisko rentabilitāti 2017. gadā.

Ekonomiskā rentabilitāte ļauj noteikt, cik daudz peļņas gūts attiecībā pret uzņēmuma aktīvu vērtību. Vidējā aktīvu rentabilitāte 2017. gadā Latvijā bijusi 4,5%, savukārt IKT pakalpojumu nozarei šis rādītājs sasniedzis 10%.

“IKT nozare ir viena no visstraujāk augošajām tautsaimniecības nozarēm Latvijā. Pieaug gan uzņēmumu skaits, gan nodarbināto skaits, tāpat rentabilitāte IKT nozarē ir viena no augstākajām Latvijā nozaru griezumā. Regulāri paaugstinās arī nozares eksporta rādītāji – 2018. gada IV ceturksnī IKT pakalpojumu eksports pārsniedza 226 miljonus eiro, kas ir par 23,5% vairāk nekā tajā pašā periodā pirms gada. Savukārt kopējais IKT nozares eksports gadā sasniedz 1 miljardu eiro, – tas nozīmē, ka mūsu uzņēmumi un speciālisti ir konkurētspējīgi pasaules tirgū. Turklāt IKT industrija ir horizontāla nozare, tāpēc tās attīstība pozitīvi ietekmē arī tādas tradicionālās nozares kā medicīnu, kokapstrādi, pārtikas rūpniecību un citas. Tādējādi līdz ar tehnoloģiju ienākšanu citās jomās – iespējams gan uzlabot esošos biznesa procesus, gan radīt jaunus un modernus pakalpojumus,“ saka LIKTA prezidente, profesore Signe Bāliņa.

IKT nozarē strādājošo komersantu neto apgrozījums 2017. gadā bija 2 086,7 miljoni eiro, telekomunikācijas nozares komersantu neto apgrozījums – 818,8 miljoni eiro, komersantiem, kuru darbība saistīta ar datorprogrammēšanu un konsultēšanu – 726,7 miljoni eiro, liecina CSP dati.

Savukārt peļņas rādītāji pēc nodokļu nomaksas 2017. gadā attiecīgajās nozarēs bija 178 miljoni eiro informācijas un komunikācijas tehnoloģijas komersantiem, 111,9 miljoni eiro – telekomunikācijas komersantiem un 43,9 miljoni eiro – datorporgrammēšanas un konsultēšanas jomā strādājošajiem komersantiem.

Kopš 2008. gada strādājošo skaits IKT nozarē audzis par 46%, bet atalgojuma pieaugums bijis pat 72% apmērā. 2018. gada nogalē IKT nozarē Latvijā strādāja 33,9 tūkstoši cilvēku, IKT nozares uzņēmumu kopējā peļņa bija 270 miljoni eiro, bet apgrozījums – 3,6 miljardi eiro, IKT nozare veido 4,1% no Latvijas IKP.

Reklāma

2 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
2 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments
Reinis Rozitis

Visai nosacīti ar to var lielīties, jo tas reizē arī nozīmē, ka IKT sfērā nodarbināto (ne īpašnieku/akcionāru) atalgojums ir ar kārtu mazāks nekā eksportvalstīs (citādi eksportam nav iespēja pastāvēt / tāpat reizē nebūtu vaimanas par vajadzību darbaspēku ieviest no trešajām valstīm).

Kaspars

Šis protams ir lieliski. Varbūt kādam ir iedvesma papētīt IKT speciālistu sagatavotāju kvalifikāciju? Piem. LU DF starp tiešām izciliem speciālistiem strādā J.Borzovs, kuram par pasniegšanas metodēm nav nekādas saprašanas. Šis pasniedzējs atļaujas nepaskaidrot kā tiks vērtēti darbi. Atbilde pavisam vienkārša- subjektīvi. Patstāvīgi veicamais jānodod rokrakstā. Uz kontroldarbu jāzin “viss”, bez paskaidrojumiem. Studentiem savstarpēji jāvērtē vienam otra eksāmens… kāaaaa? Tas viss tik ļoti liek pārdomāt par studiju jēgu….

Reklāma
Reklāma
Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: