Reklāma

Vai ASV tikko nobalsots pret tīmekļa neitralitāti?

Jaunākie raksti

BISSELL CrossWave Cordless mazgājošā slotas tipa putekļu sūcēja apskats

Nu jau esmu kļuvis par oficiālo tīrības un spodrības ziņnesi, šajā pavasarī turpinām dažādu mājsoļa palīgu apskatus ar vienu...

Latvijā vadošais ielu mākslinieks KIWIE izlicis pārdošanā pasaules mērogā unikālus NFT

KIWIE ir viens no pazīstmākajiem ielu māksliniekiem Latvijā, kura vārds izskanējis tālu aiz mūsu valsts robežām. Viņa firmas zīme,...

Hakatonā pētīs, vai elektroauto var uzlādēt pie apgaismojuma staba, kā arī citas idejas

Lādēt elektroauto pie apgaismojuma staba un ieviest metrobusa līniju Teikas virzienā. Pie kā strādās hakatonā? No 15. līdz 17....

Eiropas Parlaments vēlas slēgt pirātiskās sporta pārraides 30 minūšu laikā

Eiropas Parlaments strādā pie lēmuma, kas varētu pieprasīt slēgt pirātiskās sporta pārraides vien pusstundas laikā. Lai to spētu īstenot...

Parādās ziņas, ka varētu kavēties jauno iPad un MacBook portatīvo datoru ražošana

Jau 2020. gads bija izaicinājumu pilns elektronikas ražošanā, jo radās problēmas ar dažādu detaļu izgatavošanu, piegādi un produktu salikšanu,...

Tīkla neitralitāte (angļu – network neutrality) ir veids kā interneta pakalpojumu sniedzēji
(ISP jeb Internet Service Providers) pārvalda datus vai noslodzi savos tīklos tad, kad galalietotāji izvēlas izmantot satura vai lietotņu pakalpojumus (YouTube, Spotify, u.tml.) no
satura pakalpojumu sniedzējiem, kā arī tad, kad galalietotāji savstarpēji apmainās ar datiem.

Tīmekļa neitralitāte nozīmē nodrošināt vienlīdzīgu attieksmi pret visām interneta datu plūsmām. Interneta neitralitāte ir būtiska, lai saglabātu internetu atvērtu visiem. Līdzās ekonomiskiem apsvērumiem ir jāsargā arī būtiskas sabiedrības intereses.

Interneta neitralitātes noteikumi aizliedz pakalpojuma sniedzējam bloķēt vai kavēt pieeju kādai konkrētai tīmekļa vietnei, mazinot datu plūsmu, un liek pret visiem interneta satura veidotājiem izturēties vienlīdzīgi. Noteikumi interneta operatoriem liek nodrošināt pilnībā identiskus apstākļus visiem pakalpojumu veidiem.

ASV Valdības Federālās komunikācijas komisija lēmusi par jaunu interneta sadales principu, kas ļautu interneta satura piegādātājiem pieprasīt maksu par kāda konkrēta satura pieejamību. Pirms balsojuma Apple pārstāvji vairākkārt uzsvēra, ka šāds lēmums var nogalināt internetu – visi metīsies kaut ko ierobežot, lai tikai gūtu sev labumu.

Interneta neitralitātes noteikumi esot pārāk liela iejaukšanās interneta tirgū, to atcelšana ASV interneta operatorus stimulēs ieguldīt interneta infrastruktūrā mazāk apdzīvotās vietās, piemēram, laukos. Vismaz tā uzskata esošās interneta neitralitātes likumdošanas pretinieki.

Vislielākās bažas ir par interneta ātrumu un prioritāšu pārdošanas iespējām, kas ļautu tīmekļa gigantiem (Apple, Facebook, Google u.c.) iegādāties pakalpojumus (šajā gadījumā datu pārraides ātrumus un prioritātes), kas var kaitēt mazākiem konkurentiem. Interneta pakalpojumu sniedzējiem teorētiski šis lēmums dod iespēju izvēlēties, ko interneta lietotāji var un ko nevar redzēt internetā, un ļaut vienām interneta lapām strādāt ātrāk, bet citu datu plūsmu bloķēt pavisam.

Reklāma

27 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
27 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments
Skābene

Ja tā patiešām būs, tad Krievijas lolotajai alternatīvā interneta iecerei būs pamatīgs stimuls uzņemt apgriezienus!

x

vēl vairāk ierobežojot noteiktu datu plūsmas un liedzot piekļuvi noteiktiem resursiem?

Kristaps Skutelis

Jā, lai arī tur var šādi kontrolēt datu plūsmas.

KKTK

Vienīgais stimuls Krievijā ir pļūtina pārvēlēšana – jau gadiem.

Krotow

Tur atliek cerēt tikai uz subjekta izbeigšanos dēļ derīguma termiņa beigām. Un tad arī nav teikts.

KKTK

Tā ir, ja jau komunistisko cenzūru brīvos tirgus apstākļosj šie noklonēja un pamantīgi uzlaboja, tad gan jau arī mazais KGBšņiks ir noklonēts…

Skābene

Tā jau runā, ka oriģinālais “putenis” jau sen kā karoti nolicis!

x

hvz…ir versija, ka neiznira kad meklēja amforas un pēc tam samontēja izniršanu ar dubultnieku, bet ir arī versija, ka iznesis amforu ar seno vīnu, kas ir paša zeva dāvināts hēraklam un tagad malks ik mēnesi šo turot pie dzīvības. ej nu sazini, kā ir patiesībā.

Daris

Temats par interneta neitralitātes beigām konkrētā lielvalstī, bet dažam tik Krieviju un Putinu pazākāt.
Tā kāda apsēstība, vai? Jeb kolektīvā psihoze?

Un katram ieteicams satraukties par paša “derīguma termiņa” beigām.
Typa, kur pavadīsi mūžību. ;-)

Krotow

Kad nonākšu mūžībā, man tas, taisnību sakot, būs pie vienas vietas.Un man šķiet ka kādam Putins te ir ļoti aizdomīgi izteikti mīļš. Nu nebučos viņš tev vēderu.

reiny

Kaut kā nepatīk man tas. Būs tā kā kabeļdelevīzijā? Pa velti VID un oficiālās valdībās ziņas, un tad pa papildus maksu bērnu paka, filmu paka un pieugušo paka.

Varēsim vecumdienās stāstīt mazbērniem par jaunību, kad, zāle bija zaļa, gaiss tīrs un internets brīvs.

Krotow

Būs iemesls atkārtotai VPN-u un proxy serveru renesansei. Bet vispār par tādiem jokiem ISP īpašniekus un valdes locekļus būtu jānoķer un jākarina pie laternu stabiem.

x

ja ir juridisks pamats, tad vismaz eu iespējams uzsākt tiesvedību pret operatoriem, tā teikt, izsist zobus pirms prasa cigareti. vajag tikai sabiedrisko organizāciju, ar tām var vīlēt ragus rūpnieciskos mērogos.

Jānis

Kā šis ietekmē mūs Te Latvijā?

x

mēs te dzīvojam izolēti no pasaules norisēm un mēs neskar itin nekas, kas tālāk par zilupi vai liepāju. mūs pat vētras apiet apkārt.

Krotow

Tā tev tikai liekas.

Krotow

Pavisam tieši. Pēkšņi kādu dienu tev vairs nedarbosies YouTube, WhatsApp, Kursors un vēl šis tas. Darbosies tikai valsts iestāžu interneta resursi, lielie ziņu portāli atkarībā no ISP īpašnieku daļu skaita konkrēto portālu piederības uzņēmumu akcijās un varbūt vēl kaut kas. Pārējais darbosies lēnām vai nemaz, kamēr nesamaksāsi ISP zināmu skaitu papildus ozeriņu mēnesī. Par šādām aktivitātēm ISP jākar pie laternas (vai jāsēdina uz ilgiem gadiem).

Kristaps Lācis

Tu gribēji rakstīt – šortkut lidos, yutubs, netflix, amazon un vimeo nelietojami.. Gribi tvplau – piemaksā (atceramies kā šamie kasījās ar televīzijām)!

Krotow

Tieši to arī domāju. Un nesaki, ka tā nenotiks, ja atļaus.

Kristaps Lācis

Sto pudof!

wils

Piemērs ir, Bite filtrē trafiku. Pagaidām kā testa pilotā, tipa bezlimita trafiks konkrētām aplikācijām. Nākotnē – pamata interneta pakā, piemēram, viņu piedāvātais TV bez maksas, pārējie TV servisi – tikai par papildus maksu. (TV vietā lasi, mūzikas straumēšanas serviss, ziņu serviss utt.)

Krotow

Kurš tad vēl lieto biti mājas internetam?

KKTK

OK, kā uzinstalēt Darknet? :D

Artis Ābols

Sāc ar sīpoliņa meklējumiem!

comment image

Krotow

Kad iestāsies augšminēta maksa par nesponsorēto trafiku, darknetam arī uzliks ķepu. Pieslēdzoties izmetīs paziņojumu – “Lūdzu samaksāt par ar likumu aizliegtā trafika lietošanu, Cena 50 EUR/MB.”.

Andis

Vispār Apple, Facebook un Google sevi nostāda kā Net Neutrality atbalstītājus.
Anyway, prieks redzēt kādu informāciju arī latviski. Muļķīgi ir uzskatīt, ka uz mums tas neattiecas. Šādas izmaiņas ASV paver iespējas LV un pārējiem sekot piemēram. Vēl jo vairāk – valstīs, kuru iedzīvotāji jau cieš no brīva interneta regulāciju trūkuma, par progresu tagad var aizmirst.

Reklāma
Reklāma
Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: