Tīkla neitralitāte (angļu – network neutrality) ir veids kā interneta pakalpojumu sniedzēji
(ISP jeb Internet Service Providers) pārvalda datus vai noslodzi savos tīklos tad, kad galalietotāji izvēlas izmantot satura vai lietotņu pakalpojumus (YouTube, Spotify, u.tml.) no
satura pakalpojumu sniedzējiem, kā arī tad, kad galalietotāji savstarpēji apmainās ar datiem.

Tīmekļa neitralitāte nozīmē nodrošināt vienlīdzīgu attieksmi pret visām interneta datu plūsmām. Interneta neitralitāte ir būtiska, lai saglabātu internetu atvērtu visiem. Līdzās ekonomiskiem apsvērumiem ir jāsargā arī būtiskas sabiedrības intereses.

Interneta neitralitātes noteikumi aizliedz pakalpojuma sniedzējam bloķēt vai kavēt pieeju kādai konkrētai tīmekļa vietnei, mazinot datu plūsmu, un liek pret visiem interneta satura veidotājiem izturēties vienlīdzīgi. Noteikumi interneta operatoriem liek nodrošināt pilnībā identiskus apstākļus visiem pakalpojumu veidiem.

ASV Valdības Federālās komunikācijas komisija lēmusi par jaunu interneta sadales principu, kas ļautu interneta satura piegādātājiem pieprasīt maksu par kāda konkrēta satura pieejamību. Pirms balsojuma Apple pārstāvji vairākkārt uzsvēra, ka šāds lēmums var nogalināt internetu – visi metīsies kaut ko ierobežot, lai tikai gūtu sev labumu.

Interneta neitralitātes noteikumi esot pārāk liela iejaukšanās interneta tirgū, to atcelšana ASV interneta operatorus stimulēs ieguldīt interneta infrastruktūrā mazāk apdzīvotās vietās, piemēram, laukos. Vismaz tā uzskata esošās interneta neitralitātes likumdošanas pretinieki.

Vislielākās bažas ir par interneta ātrumu un prioritāšu pārdošanas iespējām, kas ļautu tīmekļa gigantiem (Apple, Facebook, Google u.c.) iegādāties pakalpojumus (šajā gadījumā datu pārraides ātrumus un prioritātes), kas var kaitēt mazākiem konkurentiem. Interneta pakalpojumu sniedzējiem teorētiski šis lēmums dod iespēju izvēlēties, ko interneta lietotāji var un ko nevar redzēt internetā, un ļaut vienām interneta lapām strādāt ātrāk, bet citu datu plūsmu bloķēt pavisam.

27 komentāri

 1. Ja tā patiešām būs, tad Krievijas lolotajai alternatīvā interneta iecerei būs pamatīgs stimuls uzņemt apgriezienus!

    • Tā ir, ja jau komunistisko cenzūru brīvos tirgus apstākļosj šie noklonēja un pamantīgi uzlaboja, tad gan jau arī mazais KGBšņiks ir noklonēts…

    • hvz…ir versija, ka neiznira kad meklēja amforas un pēc tam samontēja izniršanu ar dubultnieku, bet ir arī versija, ka iznesis amforu ar seno vīnu, kas ir paša zeva dāvināts hēraklam un tagad malks ik mēnesi šo turot pie dzīvības. ej nu sazini, kā ir patiesībā.

    • Temats par interneta neitralitātes beigām konkrētā lielvalstī, bet dažam tik Krieviju un Putinu pazākāt.
     Tā kāda apsēstība, vai? Jeb kolektīvā psihoze?

     Un katram ieteicams satraukties par paša “derīguma termiņa” beigām.
     Typa, kur pavadīsi mūžību. ;-)

    • Kad nonākšu mūžībā, man tas, taisnību sakot, būs pie vienas vietas.Un man šķiet ka kādam Putins te ir ļoti aizdomīgi izteikti mīļš. Nu nebučos viņš tev vēderu.

 2. Kaut kā nepatīk man tas. Būs tā kā kabeļdelevīzijā? Pa velti VID un oficiālās valdībās ziņas, un tad pa papildus maksu bērnu paka, filmu paka un pieugušo paka.

  Varēsim vecumdienās stāstīt mazbērniem par jaunību, kad, zāle bija zaļa, gaiss tīrs un internets brīvs.

 3. Būs iemesls atkārtotai VPN-u un proxy serveru renesansei. Bet vispār par tādiem jokiem ISP īpašniekus un valdes locekļus būtu jānoķer un jākarina pie laternu stabiem.

  • ja ir juridisks pamats, tad vismaz eu iespējams uzsākt tiesvedību pret operatoriem, tā teikt, izsist zobus pirms prasa cigareti. vajag tikai sabiedrisko organizāciju, ar tām var vīlēt ragus rūpnieciskos mērogos.

 4. Vispār Apple, Facebook un Google sevi nostāda kā Net Neutrality atbalstītājus.
  Anyway, prieks redzēt kādu informāciju arī latviski. Muļķīgi ir uzskatīt, ka uz mums tas neattiecas. Šādas izmaiņas ASV paver iespējas LV un pārējiem sekot piemēram. Vēl jo vairāk – valstīs, kuru iedzīvotāji jau cieš no brīva interneta regulāciju trūkuma, par progresu tagad var aizmirst.

Ir ko teikt?