Binghamtonas Universitātes veiktā pētījumā atklātas vairākas nianses, kas būtu jāņem vērā, izmantojot modernās saziņas lietotnes WhatsApp, Facebook Messenger u.c. Pētījumā atklāts, ka īsa ziņojuma nobeigšana ar punktu (piemēram, “Kristap.”) daudzviet tiekot uztverta kā rupjība vai pārlieku liela uzstājība.

Tiek arī atzīmēts, ka sarakstē vienmēr pietrūkst mīmikas izmantošanas, tāpēc tik lielu popularitāti iemantojuši smaidiņi, rociņas, sirsniņas un citas emocijas attēlojošas ikonas. Emociju ikonas bieži paskaidro rakstītāja noskaņojumu pret apspriesto jautājumu – tas var būt apstiprinošs, izsmejošs, noliedzošs.

Pētījumā atklāts, ka labāk ir īsas ziņas beigās neievietot nekādu pieturzīmi vai izmantot izsaukuma zīmi, kas tiekot uztverta pozitīvāk par punktu. Nevajadzētu arī piemirst par literāras valodas izmantošanu un garumzīmēm. Runā, ka dažreiz noderot komati. Tas viss ļaus izvairīties no pārpratumiem.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
3 Comments
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
KKTK

Arti. Tas nozīmē, ka čatiņā visiem ir jātēlo pajoliņi?

bombelats

Es tā īsti nesapratu, mums Binghamtonas Universitāte iesaka lietot garumzīmes jeb tā ir Arta iniciatīva.
Nu nezinu, man kā reliktam, punkta lietošana nu nekādi nesaistās ar uzbraucienu kādam (Šeit interesants šķiet moments, ka Artis piemērā min Kristapu).
Un vai kāds maz zina visus tos smaidiņu miljons paveidus, lai adekvāti lietotu.

edgku

Riktīgi piekrītu. Čatā un mūsdienās pieturas zīmes iegūst pavisam citu nozīmi. Čatam vispār ir raksturīgs emociju deficīts, tāpēc arī interpunkcija kalpo kā izteiksmes līdzeklis.